Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Staré rivaly rozděluje další konflikt: Francie a Británie se navzájem obviňují z rekordního počtu migrantů

Nelegální migranti zachránění v Lamanšském průlivu a přivezení na britský břeh v Dungeness. Foto: Henry Nicholls, Reuters
Nelegální migranti zachránění v Lamanšském průlivu a přivezení na britský břeh v Dungeness. Foto: Henry Nicholls, Reuters

Francie a Británie se od brexitu utápějí v jednom sporu za druhým. Po rybolovu se stal kamenem úrazu prudce rostoucí počet migrantů přes Lamanšský průliv, se kterým si žádná ze zúčastněných stran neví rady. Ke konstruktivnímu jednání je nepřiměla ani tragédie z minulého týdne, při které se utopilo nejméně 27 lidí.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V západní Evropě by v tuto chvíli bylo těžké najít země s napjatějšími vztahy, než mají dva historičtí rivalové i spojenci: Francie a Spojené království. Jestliže byla i v rámci Evropské unie jejich spolupráce často komplikovaná, po brexitu se objevila přehršle nových třecích ploch – od rybářství přes spory ohledně statusu Severního Irska až po problém s migranty pokoušejícími se překročit Lamanšský průliv.

Nejpalčivější se zejména v posledních týdnech jeví

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Británie

Evropská unie

Francie

Migrace a uprchlíci

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější