Deník N

Jsem umělec, ne návrhář. Zemřel ikonický Karl Lagerfeld, který navrhoval pro Chanel i H&M

Karl Lagerfeld na přehlídce v Paříži v roce 2003. Po jeho pravici je Karolína Kurková, po levici Ruska Natalia Vodianovova. Foto: ČTK
Karl Lagerfeld na přehlídce v Paříži v roce 2003. Po jeho pravici je Karolína Kurková, po levici Ruska Natalia Vodianovova. Foto: ČTK

Muž, který tak zásadně měnil, jak se lidé na světě oblékají, svůj vlastní styl neměnil nikdy. Byl proslulý svým typickým vzhledem: velké sluneční brýle, které nesundával, bílé vlasy v copu. Vždycky měl naškrobenou košili s vysokým límcem, vypracované sako, nejraději kombinoval samet a kůži. Nosil rukavice a k nim v mládí vějíř, ve stáří hůlku.

Když se letos v lednu neúčastnil módní přehlídky značky Chanel, vyvolal tím mezi odbornou veřejností znepokojení. Jeho mluvčí to vysvětlil tím, že je maestro unavený.

Teď se zdá, že ten svůj proslulý perfekcionismus a smysl pro detail dovedl k dokonalosti. Datum jeho smrti nemohlo být symetričtější – 19. 02. 2019. Bylo mu 85 let.

Byl extravagantní každým kouskem těla a pro mnohé také tím, co si představit pod pojmem módní návrhář. Právě toto označení nesnášel. „Jsem umělec,“ říkal o sobě.

Byl německého původu, ale když promluvil německy, spíš to překvapilo. Jeho druhou zemí totiž byla Francie a on byl v mnohém francouzštější než sami Francouzi. „Miloval jsem Francii. Vždycky jsem tam chtěl žít,“ říkal v dokumentu, který o něm natočila německá televize Deutsche Welle.

Patřil ke skutečné módní aristokracii. Žil a formoval módní svět v době, kdy ještě neexistovaly levné módní značky a rychlá móda. Kdy módní domy představovaly kolekce jen dvakrát ročně a viděl je pouze ten, kdo směl být na přehlídce osobně. Kdy v prvních

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější