Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jestli je omikron nakažlivější, covidová situace se brzy zhorší. A nakažlivější skoro určitě je

Kdykoli se zatím zdálo, že už bude dobře, příroda nám přichystala další překvapení. Foto: Adobe Stock
Kdykoli se zatím zdálo, že už bude dobře, příroda nám přichystala další překvapení. Foto: Adobe Stock

Variantě viru SARS-CoV-2, jejíž technické pojmenování zní B.1.1.529, přidělila Světová zdravotnická organizace jméno omikron. To je taky skoro jediné, co o nové podobě koronaviru víme zcela jistě.

Jak jsme psali dříve, novou variantu objevili virologové v Jihoafrické republice. Mnohé státy včetně Česka se teď snaží od JAR a dalších afrických zemí izolovat zrušením leteckého spojení. Cestování se omezuje všude po světě. Některé země přistupují k ještě radikálnějším krokům, například Izrael na čtrnáct dní zavřel hranice všem cizincům. Tyto kroky nemohou variantu omikron zastavit (ani v zemích, kde jsou pro izolaci dobré podmínky), nikdo to od nich ani nečeká, jejich smyslem je získat trochu času na přípravu. Smysl dává především zavést sekvenování genetického materiálu viru ve větším měřítku.

Zprávy o nově potvrzených výskytech omikronu už nejsou omezeny jen na Afriku. Jakmile se laboratoře dověděly, co mají hledat, objevují omikron ve vzorcích dalších a dalších pacientů. První výskyt je s jistotou potvrzen i v Česku.

Mutace a varianty

Od delty (pokud jste teď pozitivní, tak to, co se ve vás množí, je téměř určitě varianta delta) se omikron liší podezřele

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Varianta omikron

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější