Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Samoplátci někde čekají na PCR testy i týden, někde už je nevezmou vůbec. Nemáme personál, stěžují si laboratoře

Na PCR test se v některých odběrových místech čeká i déle než týden. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Na PCR test se v některých odběrových místech čeká i déle než týden. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Čekací lhůty na PCR testy se v řadě odběrových míst napříč zemí stále prodlužují. V nejhorší situaci jsou často samoplátci. Některé laboratoře už jim testy vůbec nedělají, jinde čekají i déle než týden. V rámci Česka se ale čísla mohou výrazně lišit, ve velkých městech většinou žádné problémy s čekacími lhůtami nejsou.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neočkovaní nebo lidé, kteří už si vyčerpali měsíční příděl PCR testů hrazených pojišťovnou, mají v Bruntále smůlu, pokud nemají žádanku od lékaře nebo hygienické stanice. Nemocnice Agel Podhorská totiž už vůbec nebere samoplátce.

„Odběrové místo covid-19 Nemocnice Agel Podhorská je pod velkým tlakem indikovaných pacientů. Provoz odběrového místa jsme proto museli přizpůsobit enormnímu nárůstu počtu odběrů u pacientů indikovaných lékaři či hygienickou stanicí. Z tohoto důvodu jsme vyčlenili celou provozní dobu pouze indikovaným pacientům a odběry samoplátcům PCR testů jsou v současnosti pozastaveny. Jen během minulého týdny zde zdravotníci provedli bezmála 1300 odběrů,“ popsal Deníku N situaci v Bruntále mluvčí společnosti Agel Adam Knesl.
I pacienti se žádankou od lékaře či hygieniků nebo ti, kteří mají nárok na preventivní test, si v Bruntále ale počkají. Systém reservatic.com pouze píše: „Termíny na následující dny jsou obsazeny. Nové objednání zkuste

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější