Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pravidla pro třetí dávku se mění. Odpovídáme na vše podstatné: Proč se znovu očkovat a jak se objednat

Stát apeluje na přeočkování, ale někteří lékaři tento postup kritizují. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Stát apeluje na přeočkování, ale někteří lékaři tento postup kritizují. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Uprostřed sílící epidemie covidu odborníci opakují, že se lidé do dalších měsíců významně ochrání posilovací dávkou očkování. Od 29. listopadu se navíc některým zkrátí interval přeočkování, takže si mohou dojít pro vakcínu i dříve než doposud. Na očkování se nově lidé mohou registrovat předem. Mají si pro třetí dávku přijít i očkovaní, kteří onemocněli covidem? Doporučuje se těhotným ženám? V otázkách a odpovědích shrnujeme aktuální informace a poznatky expertů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Proč je dobré nechat se naočkovat třetí dávkou (respektive druhou u lidí s vakcínou Johnson & Johnson)?

Když před rokem firmy představily první vakcíny proti covidu, zdálo se, že je v pandemii vyhráno – konkrétně ty od firem Pfizer/BioNTech vykazovaly i 95procentní účinnost proti onemocnění s příznaky. Jenže účinnost všech vakcín s postupem času od očkování klesá, nejvíce se to týká vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Půl roku od očkování se účinnost proti nákaze u všech vakcín dostává k 60 procentům, po tři čtvrtě roce pod 50 procent (podle českých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky). Výmluvný obrázek přináší i americká studie, v rámci níž výzkumníci sbírali od února do konce září data od válečných veteránů. Nejrapidnější pokles účinnosti nastal právě u lidí s jednodávkovým očkováním Janssen – po sedmi měsících na pouhých 13 procent (přesto očkování stále velmi významně chrání před úmrtím na covid). Poznatky vydal prestižní vědecký časopis Science.

Pokles účinnosti jednotlivých typů vakcín v rozmezí sedmi měsíců po očkování. Zdroj: Science, repro Deník N

Posilující dávka může odolnost proti onemocnění, a především jeho těžší fázi a hospitalizaci, výrazně zvýšit. „Z předběžných dat za období dvou měsíců aplikace booster dávek v České republice vyplývá, že naočkování posilující dávky (vakcíny značky Pfizer a Moderna) zvyšuje účinnost na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější