Deník N

Nejtěsnější guvernérské volby provází podezřelé omezování černošských voličů

Demokratická kandidátka na guvernérku státu Georgia Stacey Abramsová v debatě s republikánským kandidátem Brianem Kempem, který má v těchto dnech před ní mírný náskok. John Bazemore/REUTERS
Demokratická kandidátka na guvernérku státu Georgia Stacey Abramsová v debatě s republikánským kandidátem Brianem Kempem, který má v těchto dnech před ní mírný náskok. John Bazemore/REUTERS

Ve státě Georgia proti sobě stojí starší bílý muž a mladší afroamerická žena. Bojují spolu už roky, ale až teď jejich střet zásadně ovlivní všechny další americké volby.

„Pokud nechodíte s jednou z mých dvou dcer, budu k vám mít i respekt,“ říká v reklamním videu čtyřiapadesátiletý kandidát na guvernéra Georgie Brian Kemp, zatímco sedí v místnosti plné zbraní a na klíně má pušku. Při těch slovech se významně podívá na mladíka, který sedí vedle něj, a tu pušku si nabije.

Snad žádní dva guvernérští kandidáti se od sebe neliší víc než republikán Kemp a demokratka Stacey Abramsová, a vzhled je tím méně podstatným rozdílem. Štíhlý, bílý a starší Kemp patří k těm nejkonzervativnějším mezi republikány, zatímco korpulentní čtyřicátnice a afroameričanka Abramsová se profiluje jako bojovnice za práva menšin, mladých a samoživitelek. Georgia nikdy neměla ve svém čele ženu, notabene Afroameričanku, a Abramsová by tak mohla být historicky první nejen v Georgii, ale v celých Spojených státech.

Stacey Abramsová usiluje o historické vtězství – byla by vůbec první afroamerickou guvernérkou v dějinách USA. REUTERS/Chris Aluka Berry

Oba dva proti sobě nyní svádějí vůbec nejtěsnější volební bitvu nadcházejících voleb. Dělí je od sebe necelá dvě procenta, přičemž statistická chyba jsou čtyři procenta. Kemp má nyní 49 a Abramsová 47 procent, a pokud nikdo z nich nebude mít přes padesát, budou muset jít voliči k urnám za měsíc znovu.

A právě některým z nich se cestu k urnám snaží Kemp předem zkomplikovat, co to jde. Shodou okolností a zřetelného konfliktu zájmu je totiž současně šéfem úřadu, který má pravidla voleb na starosti.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější