Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Budoucí ministr řeší střet zájmů, má podíl ve fondu se solárními elektrárnami. „Nevím přesně, kolik procent vlastním,“ tvrdí

Věslav Michalik se má stát ministrem průmyslu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Věslav Michalik se má stát ministrem průmyslu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Kandidát na post ministra průmyslu Věslav Michalik (STAN) by v případě porušování zákona o střetu zájmů prodal svůj podíl ve fondu Valour, v němž většinu investic tvoří solární elektrárny. Řekl to v rozhovoru pro Deník N. Investiční akcie drží on i členové jeho rodiny, konkrétní výši ale neupřesnil. Michalik se rozhodne na základě právního posouzení, které si nechal vypracovat.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Michalik je jedním z řady podnikatelů, kteří využili výhodných podmínek pro budování a provoz fotovoltaických elektráren postavených do konce roku 2010. V nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že jmění své rodiny odhaduje na 500 milionů až jednu miliardu korun.

Budoucí ministr své elektrárny v roce 2017 prodal investičnímu fondu Valour, v němž podle svých slov drží podíl investičních akcií. Na přímý dotaz nespecifikoval, jak velký je. „Nevím přesně, kolik je to procent z celku. Řekl bych, že větší podíl máme já a moje žena. Jsou tam také investoři, ale nejen moji blízcí,“ řekl Michalik v rozhovoru Deníku N. Podle účetní závěrky za loňský rok solární elektrárny, které dříve vlastnil přímo Michalik, tvořily většinu hodnoty fondu Valour.

Obě elektrárny pravidelně generují významné zisky. Větší Solar area loni vydělala přes 25 milionů korun, elektrárna Rodvínov pak fondu přinesla devět milionů. V dozorčí radě druhé elektrárny přitom stále sedí také členové rodiny Věslava Michalika, žena Hana i obě děti. Hodnota majetku obou firem přesahuje půl miliardy korun (jak uvádí účetní závěrka, jedná se především o investice do fotovoltaické technologie), zároveň jsou ale elektrárny stále zatížené úvěry.

Dále je součástí fondu společnost Dark Sky, která v Dolních Břežanech vlastní kancelářskou budovu Pivovarský dvůr. Michalikova žena je na jejích stránkách uvedena jako kontaktní osoba pro pronájmy. Valour později přikoupil podíl v dopravní firmě a v izraelském startupu. Jak také vyplývá z účetní závěrky, fond vlastní dluhopisy společnosti Ambeat BH, kterou ovládá bývalý manažer PPF Ivo Foltýn. Ten nyní podniká v sociálních službách, provozuje několik domovů pro seniory.

Jako ministr průmyslu by se tak Michalik jako příjemce zisků ze solárních elektráren mohl dostávat do střetu zájmů – pod jeho resort totiž spadá i energetika. Na podporu obnovitelných zdrojů Česká republika ročně těmto výrobcům energií vydá celkem 27 miliard korun.

Omezené informace

Podle analytika Transparency International Milana Eibla je ke zhodnocení situace nutné zjistit další fakta o Michalikově majetkovém postavení. „Z omezených informací ale lze usuzovat, že se investičního fondu agenda ministerstva průmyslu bezprostředně týká. Existuje tedy již teď obava, aby nedocházelo k ovlivnění výkonu svěřené funkce vůči osobnímu prospěchu,“ vysvětluje Eibl. „Rozsah a závažnost této situace však není možné v tuto chvíli vyhodnotit, protože chybí informace o skutečném rozsahu účasti pana Michalika či jeho rodiny na investičním fondu, popřípadě i nastavení fungování takového subjektu,“ doplňuje analytik.

Sám Michalik si podle svých slov nechal vypracovat právní analýzu, která mu má napovědět, jestli ve své situaci může porušovat zákon o střetu zájmů. Pokud dokument takovou možnost potvrdí, může podle něj dojít k prodeji. „Asi by mi nic jiného nezbylo,“ řekl Deníku N.

„V roce 2017 jsem předpokládal, že když to pošlu do fondu, který nijak neovládám, bude to vyřešené. Bral jsem to tak, že to je společnost, která něco dělá, a v té nesmím mít podíl. Když ji vlastní fond nebo je součástí portfolia, je to podle mě trochu odlišná situace. Ale je možné, že se na to zákon vztahovat bude,“ popsal Michalik. Právní předpis se v textu vztahuje i na prospěch právnických osob, které veřejný funkcionář ovládá, a právnickou osobou jsou i investiční fondy.

„Já ho (střet zájmů, pozn. red.) nevidím do okamžiku, dokud to ministerstvo nerozhoduje o podpoře solárnímu byznysu. Je to byznys, který se realizoval v letech 2007 a 2008, do sítě byl připojený v letech 2008 a 2009. O podpoře bylo rozhodnuto před patnácti lety a nemyslím si, že o ní bude někdo dále rozhodovat,“ řekl Deníku N Michalik.

V září letošního roku prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o podporovaných zdrojích, podle níž má o přiměřenosti podpory nařízením rozhodovat vláda. Legislativní změna přinesla i vyšší zdanění solárních elektráren. Ty uvedené do provozu před koncem roku 2010 ale stále mají na dvacet let zaručené výhodné výkupní ceny, stát totiž na pokles nákladů na výstavbu těchto zdrojů nereagoval adekvátním snížením jejich podpory.

Michalik podle svých slov na fungování fondu nemá žádný formální vliv. Přiznává ale, že z jeho fungování má přímý finanční prospěch. Fond Valour založili tři bývalí obchodní partneři Věslava Michalika – Petr Kincel budoucího ministra uvedl do solárního byznysu, s Jiřím Marešem a Filipem Otrubou pak působil v investičním bankovnictví.

Michalik, který je zároveň starostou Dolních Břežan a středočeským zastupitelem, nařčení ze střetu zájmů čelil již v minulosti. Politici z hnutí ANO upozorňovali na to, že Středočeské inovační centrum sídlí v Dolních Břežanech právě v budově patřící už zmíněné společnosti Dark Sky. Ta za to měla inkasovat přes 2,5 milionu korun. Michalik se proti nařčení radního Martina Hermana bránil soudně, spor o očištění jména nicméně prohrál. Podle Michalika se však soudce nezabýval věcnou podstatou – tedy že na rozhodování o tom, kde bude inovační centrum sídlit, neměl žádný vliv. „Já byl opozičním zastupitelem za vlády ČSSD. Ta rozhodla, že to má být v Dolních Břežanech, za to jsem byl jako starosta rád, to nepopírám. Udělali z toho kauzu, což mě mrzelo, inovační centrum tam bylo za velmi výhodných podmínek,“ řekl Deníku N Michalik.

Stručně:

  • Nastupující ministr průmyslu Věslav Michalik a jeho rodina drží nespecifikovaný podíl investičních akcií ve fondu Valour.
  • Více než polovinu jeho hodnoty tvoří solární elektrárny, energetika spadá právě pod ministerstvo průmyslu.
  • Michalik si zadal právní analýzu, v případě potenciálního porušení zákona o střetu zájmů je akcie připraven prodat.

Velký speciál Dějiny Ukrajiny a Dějiny Ruska od Petra Koubského právě v trafikách!

Na základě velkého zájmu jsme připravili nové vydání speciálů o dějinách Ukrajiny a Ruska od Petra Koubského. K dispozici je ve většině trafik po dobu tří týdnů do vyprodání. Za cenu 50 Kč získáte 56 stran hutného čtení, které neztrácí svou informační hodnotu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější