Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bavorský model pro Českou republiku? Co ve skutečnosti obsahuje? Popisujeme, co se u našich sousedů smí a co už ne

Premiér Söder s ministry oznamují nová protiepidemická opatření v Bavorsku. Foto: Joerg Koch, úřad bavorského premiéra, bayern.de
Premiér Söder s ministry oznamují nová protiepidemická opatření v Bavorsku. Foto: Joerg Koch, úřad bavorského premiéra, bayern.de

V Bavorsku se epidemická situace nevyvíjí vůbec příznivě. Tato spolková země patří mezi nejhorší v Německu. Koronavirus se šíří exponenciálně, volná lůžka v nemocnicích ubývají. Varovný systém svítí pro celou zemi červeně, proto vláda v Mnichově od úterý vyhlásila celou řadu nových, přísnějších opatření, která mají jediný cíl: zlomit novou infekční vlnu. Česko se u našich západních sousedů inspiruje, vláda bavorská opatření zvažuje. Zde se můžete podívat, co všechno z Bavorska přebíráme a co už ne.

„Bavorsko udělá vše, co lze udělat v rámci právních možností,“ řekl v pondělí zemský premiér Markus Söder po zasedání bavorské vlády, která přijala sérii nových opatření proti šíření koronaviru. Řídí se tak podle vlastního krizového scénáře, takzvaného „koronavirového semaforu“, který platí od začátku září a jehož spouštěcí mechanismy se orientují podle obsazenosti bavorských nemocnic.

Je to naše poslední možnost

Bavorsko se nachází v červeném režimu už půldruhého týdne, kdy počet pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19 překročil hranici 600. Aktuálně jich je už 865 a tendence je nadále vzestupná. Lůžka na jednotkách intenzivní péče v celé spolkové zemi ubývají, bavorské kapacity jsou z více než 90 procent obsazené. Proto se mnichovská vláda rozhodla dále zpřísňovat.

Nová opatření jsou, jak přiznal Markus Söder, „de facto lockdownem neočkovaných“.

Situaci, ve které se nyní Bavorsko nachází, zavinila nízká proočkovanost. Aktuálně je na úrovni 65,80 procenta. „Pokud bychom byli všichni naočkovaní, s vysokým procentním podílem, byli bychom v lehčí situaci,“ řekl bavorský premiér. Následující týden bude podle něj „týdnem pravdy“. Je to údajně poslední možnost dostat tuto infekční vlnu ještě pod kontrolu.

Co tedy v Bavorsku od úterka platí?

V restauracích, kavárnách a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější