Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přehledně: Jaká opatření začnou v pondělí platit a jak změní život v Česku

Negativní test už není vstupenkou do restaurace. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Negativní test už není vstupenkou do restaurace. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Českou republiku čekají od pondělí 22. listopadu zásadní novinky v covidových opatřeních. Potvrzením o bezinfekčnosti už – s řadou výjimek – nebudou negativní výsledky testů. Přinášíme přehled změn.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Klíčovou novinkou je systém O-N, tedy ukončené očkování a prodělaná nemoc v minulých šesti měsících. To teď bude hlavní vstupenkou k různým službám či volnočasovým aktivitám. Systém má ale řadu výjimek, ta hlavní se týká dětí a mladistvých do osmnácti let, kteří se nadále mohou prokazovat i testem.

„Inspirovali jsme se v takzvaném bavorském modelu, ale není to bavorský model, abychom ty detaily neporovnávali,“ představil změny premiér Andrej Babiš (ANO).

Služby i hromadné akce

Do restaurací, kadeřnictví, kosmetických salonů, muzeí, divadel, bazénů, vnitřních sportovišť a na hromadné akce se od pondělí dostanou pouze lidé s ukončeným očkováním či prodělanou nemocí za posledního půl roku (180 dnů). Pouze v takovém případě bude jejich aplikace Tečka „zelená“, tedy prokazující bezinfekčnost.

Výjimky z tohoto systému mají

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější