Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ovčáček má auto s řidičem, přiznal Hrad. Měli ho i jeho předchůdci, ve veřejné sféře je to ale rarita

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček má oproti kolegům nadstandardní podmínky. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček má oproti kolegům nadstandardní podmínky. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček má k dispozici služební vůz s řidičem. Ve veřejné sféře je to velmi neobvyklé. Auto s šoférem nemá například přidělené nikdo z mluvčích a šéfů tiskových odborů na ministerstvech nebo ve vládě. Ovčáček tento benefit „zdědil“ od svých předchůdců, měl ho mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček i mluvčí Václava Klause Radim Ochvat. Podrobnosti o tom, k čemu mluvčí Ovčáček auto používá, Deník N zjišťoval prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Běžné dotazy Deníku N Hrad bojkotuje.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud hradní tiskový odbor neinformuje uspokojivě například o zdravotním stavu prezidenta, pak to rozhodně není proto, že by měl jeho ředitel Jiří Ovčáček špatné podmínky pro práci. Ty jsou naopak minimálně v jednom bodě vysoce nadstandardní. Jak Deník N zjistil prostřednictvím dotazu podle zákona o svobodném přístupu k informacím, mluvčí má trvale k dispozici vůz s řidičem.

„Ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček služební auto s řidičem využívá,“ potvrdil v odpovědi ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Debatu o tom, zda má Ovčáček skutečně auto s šoférem, vyvolala říjnová reportáž pořadu 168 hodin na ČT. Jeho reportéři se pokoušeli položit mluvčímu dotaz ohledně prezidentova zdraví. Hrad ale s redakcí podobně jako s Deníkem N nekomunikuje. Štáb proto na Ovčáčka čekal ráno u jeho bydliště. Mluvčí na dotazy neodpověděl, nasedl do přistaveného auta s řidičem a odjel.

Deník N žádal podle informačního zákona o detailní přehled jízd Ovčáčkova vozu, z něhož by bylo jasné, zda skutečně mluvčího vozí každý den do práce a domů. Hrad tvrdí, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější