Deník N

Americký deník Jany Ciglerové: Ze života v zemi, kde rychlá data mají všichni a za pakatel

Dostupná mobilná data vedou ke změně životního stylu. Foto: rawpixel, Unsplash
Dostupná mobilná data vedou ke změně životního stylu. Foto: rawpixel, Unsplash
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Když máte mobilních dat za přijatelnou cenu víc, než kolik můžete potřebovat, začnete se chovat jinak. Veškeré instituce tu mají vysoce funkční aplikace a počítají s tím, že je používáte, píše ve svém komentáři z USA Jana Ciglerová.

Nevěděla jsem, jestli se mám v tu chvíli smát, nebo plakat. Můj americký operátor mi napsal, že mi děkuje za přízeň a že od nynějška budu já, stejně jako ostatní zákazníci dostávat za svůj měsíční poplatek místo deseti giga pětadvacet. A to v plné rychlosti.

Já nestíhala spotřebovávat ani těch deset.

Abych to přiblížila, ten můj operátor Straight Talk není žádný luxus. Jako cizinka tu bez amerického sociálního identifikačního čísla nemám možnost si vzít paušál, a tak si každý měsíc kupuju kartu. Nemám tedy žádné výhody dlouholetého zákazníka, spíš jsem někdo, kdo přijde z ulice a pro firmu má přínos jen ten konkrétní měsíc.

25 giga za 45 dolarů měsíčně je v přepočtu na poměr české a americké kupní síly totéž, jako kdyby u nás stálo 25 giga 500 korun. Vzpomněla jsem si na svůj český paušál u O2, kde bych za 499 Kč dostala akorát tak půl giga, a rozplakala se.

Data jako životní styl

Zkusím ten život s ultrarychlými a prakticky neomezenými daty přiblížit. Taky si ho musím zapsat, abych na něj pak se slzou v oku mohla vzpomínat, až se vrátím do Česka.

Za 45 dolarů 25 giga, za 55 dolarů neomezeně všechno. 45 dolarů je v přepočtu zhruba 950 Kč, ale předeno poměrem kupní síly je to pro Američany to samé asi jako pro nás pětistovka. Foto: Straightalk

Nejradši telefonuju, když řídím, a tak přes WhatsApp provolám s blízkými z Česka hodiny týdně z auta. V mobilu mám taky puštěnou televizi, streamuju si zpravodajství, stahuju podcasty, nakupuju zboží, děti si pouštějí Net­flix a Amazon Prime Video. Když se nám líbí nějaká písnička, oka­mžitě ji hledáme na YouTube, protože chceme vidět i klip.

Hudbu už jenom streamuju a neukládám; štědrá data mi tak šetří místo v telefonu. Navigaci si pouštím i s aktuální situací na trase, což mě zvlášť na složitých dálničních nájezdech často dost zachránilo. Skypujeme prarodičům z pláže, aby viděli moře. Běžně vídám lidi si pouštět seriály v telefonu ve frontě u pokladen nebo v čekárně u doktora, protože nikdo z nich nemusí čekat, až se dostane na wifi.

Kamarádka, která tu má rodinný paušál s T-Mobile, platí 300 dolarů měsíčně za čtyři členy rodiny s neomezeným voláním, textováním a neomezenými daty na čtyřech linkách. Každé dva roky k tomu dostává čtyři nejnovější telefony,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americký deník

V tomto okamžiku nejčtenější