Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

My Poláci nejsme špatný národ! Místní pomáhají uprchlíkům v pohraničí jako za války Židům

Polák Michal Sutyniec tvrdí, že zachraňovat pronásledované je tradicí místa, kde žili jeho předci. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Polák Michal Sutyniec tvrdí, že zachraňovat pronásledované je tradicí místa, kde žili jeho předci. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nebyla to tradiční tisková konference, na které padají čísla a více či méně korektní dotazy. Byl to apel, výzva, omluva a volání po sjednocení Evropy z úst těch Poláků, kteří se cítí být nespravedlivě obviňováni z krutého zacházení s bližními. S uprchlíky, kteří se dnes opět pokusili několikrát přejít hranici do EU. Polští občané podávají oznámení Mezinárodnímu trestnímu soudu o zločinech proti lidskosti spáchaných běloruskými úředníky.

Ten slavný polský rod se jmenoval Leszczyńskich. Měli jedno ze sídel nedaleko od místa, kde se dnes vine polsko-běloruská hranice, kde se koná prazvláštní tisková konference a kde se snaží lidé v nouzi z Asie i Afriky nalézt útočiště u Evropanů.

„Ty lesy tady jsou stejné, jako byly za druhé světové války,“ říká mi mladý muž se smutným výrazem Michal Sutyniec. Bydleli tu jeho dědeček, pradědeček i prapradědeček. Postavili dům, který nyní obývá on.

„Leszczyńští tak jako my během druhé světové války našli v lese uprchlíky. V jejich případě to bylo třináct Židů, kteří

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Polsko

Reportáž

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější