Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ocitli jsme se ve vakuu a musíme jednat hned, upozorňují odborníci a navrhují pět kroků, které odvrátí nejhorší scénáře epidemie

Testování ve školách by se mělo podle MeSES opět zavést plošně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Testování ve školách by se mělo podle MeSES opět zavést plošně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Střídání vlád a větší nakažlivost nové varianty koronaviru způsobily situaci, která by nemusela dobře dopadnout. Hrozí nápor na nemocnice a velký růst úmrtí na covid-19 kolem Vánoc, upozornili odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Tým složený z epidemiologů, zdravotníků, sociologů, ekonomů či demografů uspořádal po bezmála ročním působení svou vůbec první tiskovou konferenci, na níž představil kroky k odvrácení nejhorších scénářů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Nepřicházíme s novým lékem nebo vakcínou, ale osobně zdůraznit to, co s naší skupinou opakujeme už tři čtvrtě roku, mnozí i déle. Nemůžeme se opřít jen o očkování, ale musíme dělat i vše ostatní: trasování, testování a další opatření, jako je ochrana dýchacích cest,“ řekl na úvod šéf skupiny, epidemiolog Petr Smejkal. „Je potřeba začít s tím hned teď,“ apeloval.

S kolegy prý vystoupil i proto, že s výměnou vlády nastalo vakuum, v němž se politici příliš nemají k řešení nárůstu nemocných covidem-19, což může brzy opět silně zasáhnout nemocnice a přinést zbytečná úmrtí. „Zdá se, že odcházející politici nechtějí být nepopulární a přicházející si dávají načas,“ glosoval situaci epidemiolog, který je rovněž členem Rady vlády pro zdravotní rizika. S postupem proti pandemii ale nyní radí především takzvaná klinická skupina ministerstva zdravotnictví pod vedením náměstkyně Martiny Koziar Vašákové.

Experti z mezioborové skupiny mají ale na řadu věcí jiný pohled – zdůrazňují obzvlášť důležitost očkování. „Oproti loňskému roku je sice velký rozdíl, že jsme proočkováni, ale ne natolik, abychom si mohli oddechnout,“ upozornil Smejkal. Aktuálně má v Česku plné očkování proti covidu-19 víc než 57 procent lidí.

Vzhledem k velké nakažlivosti varianty delta, která nyní převládá, to ale stále nestačí k dostatečnému zbrzdění šíření nemoci. Skupina apeluje na dosažení vyšší proočkovanosti – především

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Očkování

Testování

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější