Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Po Polsku stahuje armádu k hranici s Běloruskem i Litva. Další příliv migrantů se čeká v nejbližších dnech

Hranice Polska a Evropské unie s Běloruskem dnes. Zdroj: video polského ministerstva obrany
Hranice Polska a Evropské unie s Běloruskem dnes. Zdroj: video polského ministerstva obrany

Tisíce lidí jsou v pasti. Bělorusko nahnalo migranty k hranici a nechá je mrznout i hladovět. Tisíce vojáků na obou stranách rozhraní EU a bývalé sovětské republiky brání uprchlíkům v jejich pokusu o průnik do svobodného západního světa, ale i zpět do běloruského vnitrozemí. A diktátor Lukašenko o sobě prohlašuje, že není šílenec.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Útok na ostnatý drát během dne ustal. Uprchlíci stojící na běloruské straně hranice pochopili, že to nebude nejlepší metoda, jak proniknout do EU.

Polská armáda byla na první pohled v přesile, nejen početní, ale i z hlediska výzbroje. Migranti-muži byli „vybaveni“ dětmi a ženami, k tomu nanejvýš nůžkami na plech, kterými se snažili přestřihnout ostnatý drát. Polští vojáci byli v plné polní a ze vzduchu je jistily vrtulníky.

Video průletu nad polskou hranicí s Běloruskem pořízené 16. mechanizovanou divizí polské armády a zveřejněné Ministerstvem národní obrany na Twitteru.

Polsko nakonec vyslalo na hranici přes 10 000 ozbrojenců z různých ozbrojených složek. Uprchlíci se přesto rozhodli, že to nevzdají a rozbili přímo na hranici tábor.

Dnes odpoledne jich bylo v okolí hraničního přechodu Bruzgi–Kuznica, který byl ráno z polské strany uzavřen, kolem dvou tisíc. Většina z nich jsou Kurdové.

Původní odhodlání migrantů projít hranici nelegálně silou opadlo poté, co se z polské strany objevila na scéně i těžká bojová technika.

Co se ale skutečně na místě děje, lze jen těžko odhadnout. Po vyhlášení nouzového stavu v polském pohraničí nepouští armáda a policie do lokalit, kde jsou uprchlíci, ani humanitární pracovníky, ani novináře.

Proto nelze ověřit ani zprávu, kterou dnes vydalo polské Ministerstvo národní obrany. A to, že za

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Pobaltí

Polsko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější