Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Poslanec v kroji, vedle sebe sedící bratři Okamurovi, jednání jen hodinu. Nová Sněmovna se sešla k ustavující schůzi

Poslanci složili slib do rukou dosluhujícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Včetně Jiřího Horáka (KDU-ČSL), který přišel na ustavující schůzi v kroji. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Poslanci složili slib do rukou dosluhujícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Včetně Jiřího Horáka (KDU-ČSL), který přišel na ustavující schůzi v kroji. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Poslanci se poprvé sešli v novém složení, jednali ale jen hodinu a několik minut. Složili slib a dvakrát hlasovali – o volební komisi a mandátovém a imunitním výboru. Jednání bude pokračovat ve středu v deset hodin dopoledne. Popisujeme dnešní dění ve Sněmovně.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ustavující schůze dolní komory začala českou státní hymnou. Následně složilo 196 nově zvolených zákonodárců svůj slib. Čtyři poslanci se z jednání omluvili.

Schůzi vedl dosluhující předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Nový šéf dolní komory ho vystřídá až po svém zvolení, zřejmě ve středu. Poslanci, kteří sedí v lavicích zatím podle abecedy a nikoliv podle příslušnosti ke klubům, slib složili právě do Vondráčkových rukou.

Ten proces absolvoval jako první. Následoval ho nejstarší místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS). Později vše pokračovalo klasicky podle abecedy.

Jiří Horák, poslanec za KDU-ČSL a starosta města Bučovice na Vyškovsku, přišel na ustavující jednání ve vlčnovském kroji. Deníku N vysvětlil, že před 75 lety skládal poslanecký slib v tomto kroji jeho praděda. „V roce 1946 skládal slib můj pradědeček, tak jsem mu tím chtěl vyjádřit úctu. V roce 1948 se odmítla lidová strana podvolit komunistické moci, jeho zatkli v roce 1949 a v roce 1953 ho utýrali na Mírově,“ vysvětlil Horák.

Právě kvůli netradičnímu zasedacímu pořádku seděli vedle sebe bratři Okamurovi.

Lídr SPD Tomio Okamura o svém bratru ještě před jednáním na tiskovém brífinku řekl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jednání Sněmovny

Sněmovní volby 2021

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější