Deník N

Americký deník Jany Ciglerové: Na Valentýna Američané učí, že je dobře mít někoho rád

Studentka z mého sousedství nese do školy dárky a balónky pro kamarády ve škole. Ke školní uniformě má valentýnsky červené tenisky. Foto: Jana Ciglerová, Deník N
Studentka z mého sousedství nese do školy dárky a balónky pro kamarády ve škole. Ke školní uniformě má valentýnsky červené tenisky. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Byl to můj třetí Valentýn v Americe, takže už by mě na tom proslulém americkém svátku nic nemělo nic překvapit. Místo toho jsem zase udělala několik společenských chyb a podcenila, jak důležitý a jak jiný den to tu pro lidi je.

Vlastně mi Valentýn až tady začal dávat smysl. Ve Spojených státech ho nepovažují jen na svátek zamilovaných a párů, jak jsem tomu rozuměla z Česka, ale mají ho tu za den, kdy se prostě slaví láska. A protože lásku můžeme cítit ke komukoliv a k čemukoliv, týká se tu ten den všech.

Abyste naplnili společenské očekávání, které na vás ten den Američané mají, potřebujete tři věci: valentýnské pohlednice, valentýnské sladkosti a valentýnské oblečení. Do toho se naštěstí počítá cokoliv červeného nebo cokoliv s motivem srdce, takže je to proveditelné i bez toho, aby člověk vypadal jako dětinský cukrkandl, byť takových lidí za ten den potkáte hodně. Když budete mít navíc nějaký ten roztomilý balónek, třeba na autě nebo na kole, dostanete od kolemjdoucích ještě o pár souhlasných úsměvů navíc.

První rok jsem ke svátku přistoupila, jak jsem byla zvyklá z domova, a to růžové šílenství se rozhodla ignorovat. Z omylu mě vyvedli rychle.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americký deník

Nezařazené, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější