Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak chce Fialova vláda změnit Česko? Popisujeme program koalice, chybí v něm covid

Změna má podporu pětikoalice, někteří ale chtějí, aby došlo k drobným úpravám. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Změna má podporu pětikoalice, někteří ale chtějí, aby došlo k drobným úpravám. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Vznikající vláda se včera, již zhruba tři týdny od voleb, po jednacím maratonu domluvila kromě rozdělení křesel i na programu. Deník N získal jeho podobu. Budoucí koalice slibuje aktivní roli v zahraniční politice, výdaje na investice v podobě deseti procent státního rozpočtu, skok v digitalizaci i drobnější opatření, jakým je například volba českého národního ptáka. Naopak schází zmínka o covidu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednou z klíčových oblastí nové vlády má být změna hospodaření státu. Koalice Spolu i Pirátů se STAN dlouhodobě kritizovaly velké zadlužování, ke kterému docházelo za vlády Andreje Babiše. Programový dokument tak obsahuje i část „zdravé veřejné finance“.

Z něj zcela konkrétně nevyplývá, jakým tempem chce kabinet Petra Fialy spořit. Budoucí premiér již dříve mluvil o tom, že deficit příštího rozpočtu musí klesnout pod 300 miliard korun. Opatření ale mají brát ohled na sociálně slabší.

„Úsporná opatření vlády budou sociálně citlivá, zejména s ohledem na priority v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče a udržení stávajícího valorizačního mechanismu důchodů,“ popisuje dohodnutý program.

Příští vláda se vrátila i ke svým deklaracím, že chce šetřit na provozních výdajích státu. Do jednoho roku chce představit plán, který se bude zabývat redukcí úřednických míst. „Zbytečné úřední úkony zrušíme a potřebné služby zefektivníme,“ popisuje dokument.

Koalice také slibuje, že zavede nové pravidlo, kdy nepůjde zvyšovat výdaje „bez ohledu na naše rezervy a hospodářskou situaci“. Stejně tak má být zavedena daňová brzda, což byl jeden z programových slibů koalice Spolu. Daně se nad jistou míru již nebudou moci zvyšovat.

Naopak již nyní koalice slibuje některé benefity. O dva procentní body má klesnout

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější