Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jeden z největších e-shopů napravil pochybení. Majitelé Mall Group přesto v evidenci nejsou, schází i vlastník Alzy

Jakub Havrlant je v evidenci skutečných majitelů u Mall Group uveden z titulu předsedy představenstva, nikoli jako spoluvlastník. Foto: ČTK
Jakub Havrlant je v evidenci skutečných majitelů u Mall Group uveden z titulu předsedy představenstva, nikoli jako spoluvlastník. Foto: ČTK

Databáze skutečných majitelů firem měla vnést jasno do toho, kdo vlastně stojí za českými společnostmi. V některých případech ale ani nová evidence klíčovou odpověď nepřinesla. Například u dvou největších online obchodů nelze skutečné majitele přes evidenci dodnes dohledat.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Provozovatel jednoho z největších českých online obchodů skupina Mall Group nedodržela zákonnou lhůtu a do letos nově zveřejněné evidence vlastníků firem původně nevložila stanovené údaje o tom, kdo je koncovým vlastníkem firmy.

Po dvou měsících přišla úprava, přesto se veřejnost údaje o skutečných vlastnících nedozví. Ve firmě podle jejího vyjádření nikdo nemá větší než pětadvacetiprocentní podíl. Právě to je kritérium pro stanovení koncového majitele. Za této situace tak firma uvedla do evidence pouze jména členů představenstva.

A nejasná je situace i u jedničky v online obchodování, společnosti Alza.cz. Ačkoliv jde o skupinu, jejíž čistý zisk se loni vyhoupl přes miliardu korun, její vlastník není oficiálně dohledatelný.

Podle hlavního analytika protikorupční organizace Transparency International Milana Eibla, který se problematice údajů o vlastnictví firem dlouhodobě věnuje, evidence zatím nepřináší kýžený efekt. „S ohledem na nedokonalosti samotného zákona chybí třeba

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější