Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč se Čína vrhla zpátky do náruče uhlí a proč to nemusí být nutně špatná zpráva

Uhelný důl v Jüe-ťinu v těžební oblasti Ťia-jang, jihozápadní provincie S'-čchuan. Foto: serjiob74, Adobe Stock
Uhelný důl v Jüe-ťinu v těžební oblasti Ťia-jang, jihozápadní provincie S‘-čchuan. Foto: serjiob74, Adobe Stock

Na klimatickou konferenci OSN v Glasgow poslala Čína své závazky jen tři dny před začátkem a klimatologové se zděšením hledí na to, jak čínská vláda znovu otevírá jeden uhelný důl za druhým. Číňané těží a spalují uhlí ostošest, víc než celý zbytek světa dohromady, a uhlíkové emise, které slíbili snižovat, rostou. Bez Číny planetu nezachráníme. A přesto: spíš než panikařit je lepší hlubší pohled.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V severočínském Ta-tchungu zima své jméno obvykle nezahanbí. Teplota se nad nulu vyšplhá jen zřídka a v lednu, který v tomto třímilionovém městě západně od Pekingu bývá tím nejchladnějším měsícem, klesá v průměru k téměř -17 °C. A průměrná nejvyšší teplota? Jen -3,4 °C.

Už teď je v noci chladno, teploty u nuly a brzy (aspoň podle předpovědi) i hluboko pod ní. Do astronomické zimy ještě pár týdnů zbývá. Ale obavy už jsou dávno tady, protože severní Čínu letos podle meteorologů zřejmě čeká opravdu citelný chlad. Celou zemi přitom sužuje energetická nouze, která v září zavinila plošné výpadky i řízené „šetřící“ odstávky elektřiny. Dejte to dohromady – a nemáte dvakrát veselé vyhlídky.

V terminálu tatchungského uhelného dolu Tcha-šan to rachotí. Zrovna tu naložili

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Energie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější