Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lhal, že byl stíhačem RAF, komunisty utiskovaným letcům pomáhal. Příběh oceněného veterána Jana Horala

Jan Horal v modré, letecké uniformě. Ta mu nikdy nenáležela. Foto: ČTK
Jan Horal v modré, letecké uniformě. Ta mu nikdy nenáležela. Foto: ČTK

Ocenění válečných veteránů při příležitosti 28. října většinou nevyvolává kritiku, společností bývají vojáci vnímáni jako někdo, kdo si vyznamenání bezpochyby zaslouží. Medaile Za zásluhy pro Jana Horala, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman, ze zaběhlého schématu trochu vybočuje. Horal totiž v minulosti tvrdil, že za války létal v Anglii. Což nebyla pravda. Faktem ale je, že zároveň letcům pomáhal.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byly doby, kdy Horal mluvil o tom, že má na kontě 156 bojových letů v britském Královském letectvu (RAF). Popisoval detaily vzdušných soubojů, sestřely, Němce útočící ze strany „od slunce“ (oblíbený manévr, kdy oslněný obránce útočníka nevidí). Jenže když v roce 2004 za charitativní podporu letců obdržel Řád britského impéria, vyšlo najevo, že válečným stíhačem nikdy nebyl.

K tomu jeden drobný, ale ne nevýznamný detail: ocenění, kterého se Horalovi nyní, deset let po smrti, dostalo, nebylo uděleno za bojové zásluhy, ale za „zásluhy o stát v oblasti kultury“.

To je u účastníků bojů stejně mimořádné jako to, že by si značnou část historek vymysleli.

Oceňování druhoválečných veteránů prezidentem republiky je citlivá záležitost. Ještě nedávno jich žily tisíce, letos na jaře už jen dvě stovky. Obrovskou osobní statečnost projevili mnozí z nich, mezi vyznamenávanými jich ke 28. říjnu tradičně za všech polistopadových prezidentů bývalo několik jednotlivců. Prezidenti tak z návrhů vždy vybírali.

V Česku existuje řada veteránských spolků i organizací, které návrhy na vyznamenání podávají. Vyšší šanci, že dotyčného hlava státu vybere, může zaručit prostředník, který

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

28. říjen

Historie

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější