Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak může být elektřina v Česku tak drahá, když ji vyvážíme? Proč stát nezasáhne, když má ČEZ? Odpovídáme na klíčové otázky

Jedním z důležitých zdrojů energie v Česku je i jaderná elektrárna Temelín. Foto: Adobe Stock
Jedním z důležitých zdrojů energie v Česku je i jaderná elektrárna Temelín. Foto: Adobe Stock

Masivní zdražování elektřiny a plynu přineslo konec Bohemia Energy a několika menších dodavatelů energií. Proč nyní Česko sužuje drahý proud, když ho přitom země vyrábí nadbytek? Z jakého důvodu si Energetický regulační úřad problémové prodejce energií neohlídal? Může nyní stát přinést zlevnění prostřednictvím polostátního podniku ČEZ? Odpovídají na to experti.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Proč je elektřina drahá, když je jí v Česku dost?

Dlouhodobě platí, že se v Česku vyrobí více elektřiny, než se jí spotřebuje. Jen loni zdejší elektrárny vyprodukovaly 76 terawatthodin proudu, z nichž na export zamířila téměř třetina. Proč si země přebytečnou elektřinu raději neuskladňuje a nebrání se tím růstu cen, který teď trápí celou Evropu?

„Samozřejmě by z Česka šlo udělat ostrov tím, že bychom vystoupili z mezinárodní výměny elektřiny. To by ale v podstatě znamenalo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější