Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prezident je „mimo provoz“. Váznout začíná diplomacie, armádě příliš nechybí

Sanitka odváží prezidenta Miloše Zemana z lánského zámku. Snímek pochází z 10. října. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Sanitka odváží prezidenta Miloše Zemana z lánského zámku. Snímek pochází z 10. října. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jmenování nových soudců, přijímání pověřovacích dekretů velvyslanců či vetování zákonů. To jsou jen některé části pracovní náplně prezidenta republiky. Ten je nyní podle Ústřední vojenské nemocnice neschopen práce a prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá. Sestavili jsme přehled, co všechno má na starosti.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Aktuálně nejviditelnějším projevem absence prezidenta Miloše Zemana ve veřejné sféře je odložení udělování státních vyznamenání. Tradiční akt, spojený s výročím založení Československa 28. října 1918, se má podle Hradu odehrát 1. ledna 2022.

Prezident si podle oficiálního komuniké přeje udělovat vyznamenání osobně. To naposledy učinil v roce 2019, loni ceremoniálu zabránila rozšířená epidemie covidu.

Jenže jestli tomu tak skutečně bude, nelze říci. Například před sněmovními volbami Hrad oznámil, že veřejnost uvidí hlavu státu při volbách, pak avizoval nedělní televizní vystoupení. Ani jedno se nestalo, bezvládného prezidenta odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice.

Prezident trpí jaterní encefalopatií, při níž se nesprávnou funkcí jater v těle hromadí toxiny, které ničí mozek. Podle ošetřujících lékařů není schopen svůj úřad vykonávat, Hrad se tuto optiku snaží přebít tvrzeními, že je Zemanovi víceméně dobře.

Když říkají lékaři, že je prezident ze hry…

Prezident ale na veřejnosti v posledních letech příliš nevystupoval ani před svou hospitalizací. Přitom sám předtím říkával, že setkávání s občany pokládá za důležitou součást své práce. Nakonec ale přestal hrát i roli jednoho ze symbolů státu a výroky dalších klíčových představitelů země (premiér Andrej Babiš, šéf Sněmovny Radek Vondráček) o jeho zdraví jsou v přímém rozporu se závěry lékařů.

Z pohledu toho, co prezident může či nemusí nyní učinit, je užitečné si připomenout jednu věc:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější