Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

SPD po volbách rozpustila pražskou organizaci. „Je to pro nás nejtěžší kraj,“ hájí se končící předseda

Někdejší předseda pražské SPD Vítězslav Nobái a předseda SPD Tomio Okamura (vlevo). Foto: SPD
Někdejší předseda pražské SPD Vítězslav Nobái a předseda SPD Tomio Okamura (vlevo). Foto: SPD

Předsednictvo hnutí SPD v polovině října rozpustilo pražskou organizaci. Vysvětlilo to špatnými volebními výsledky a porušením dobrého jména. Dosavadní předseda Vítězslav Novák se hájí, že Praha dlouhodobě není baštou SPD a potíže tam prý působil bývalý člen. Na vedení organizace si přitom členové dlouhodobě stěžovali.

Na vedení pražské organizace podalo před časem rozhodčí komisi stížnost několik členů. Tvrdili, že volba nového vedení byla zfalšovaná, vedení prý pozvalo členy na termín, kdy žádná konference neprobíhala.

Rozhodčí komise nepravomocně dala členům za pravdu a předsednictvo nakonec v polovině října vnitřním předpisem organizaci zrušilo.

Deníku N to potvrdil pražský poslanec Jiří Kobza, který předpokládá, že se bude muset v rámci hnutí přeregistrovat. „Hnutí to může o kousek posunout, je to moje představa, ale uvidím, jak to ve výsledku bude,“ řekl bez dalšího Kobza. Ostatně spory mezi ním a někdejším vedením, tedy předsedou Novákem a místopředsedou Janem Čížkem, byly dlouho veřejným tajemstvím.

Právě Kobza se jako jediný z pražské kandidátky SPD do Sněmovny dostal. Ze čtvrtého místa kvůli kroužkování přeskočil lídra Josefa Nerušila a také Nováka a Čížka.

„Praha není baštou SPD“

Novák ve vedení pražské SPD skončil po šesti letech. „Uniklo neveřejné rozhodnutí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Tomio Okamura a SPD

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější