Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda schválila, aby školy mohly vyhlásit kvůli covidu volno, či výuku on-line.

Vláda může se snížením DPH u energií na nulu narazit. „Daňová opatření nejsou cesta,“ říká evropský komisař

Ministryně financí Alena Schillerová si s obhájením nulové DPH na energie u Evropské komise věří. Foto: ČTK
Ministryně financí Alena Schillerová si s obhájením nulové DPH na energie u Evropské komise věří. Foto: ČTK

Jedním z receptů odcházející vlády na zmírnění dopadů rostoucích cen elektřiny a plynu je snížení daně z přidané hodnoty u energií na nulu. Jenže to může narazit u Evropské komise. Dosluhující ministryně financí Alena Schillerová je ochotná nulové DPH zavést i navzdory případnému nesouhlasu unijní instituce.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Evropa se ani téměř po dvou letech nedokázala vzpamatovat z náporu koronavirové krize a už se na ni valí další, tentokrát energetická. Násobně vyšší účty za energie dopadnou hlavně na nízkopříjmové skupiny.

Česká vláda chce reagovat plošnými opatřeními v podobě odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje a snížením daně z přidané hodnoty na energie na nulu. Druhou změnu by musela schválit Evropská komise, která dohlíží na dodržování rámcových pravidel v nastavení daní, v nichž se jednotlivé členské země musí pohybovat. Ministerstvo financí podle jeho mluvčího Michala Žurovce žádost zaslalo ve středu.

Ale evropský exekutivní orgán má o českém plánu pochyby. „Podporujeme národní opatření, která mají čelit energetické krizi. Jsou velmi potřebná, zvláště pro zranitelné domácnosti. V reakci ale

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Evropská unie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější