Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mynář dělá jen to, co mu nařídí prezident. Diplomatický pas klidně odevzdám, tvrdí Nejedlý

Prezidentův poradce Martin Nejedlý (vpravo) hájí kancléře Vratislava Mynáře. Foto: ČTK
Prezidentův poradce Martin Nejedlý (vpravo) hájí kancléře Vratislava Mynáře. Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš vyzval ministerstvo zahraničí, aby odebralo diplomatický pas Martinu Nejedlému, hlavnímu poradci prezidenta Miloše Zemana. Nejedlý tvrdí, že jej stejně nepotřebuje a prý jej odevzdá. Hájí také kancléře Vratislava Mynáře, který podle něj jen vykonává úkoly, které mu zadává prezident.

Babiš vyzval k odebrání Nejedlého diplomatického pasu v rozhovoru pro Rádio Impuls a požádal o to ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Šéf diplomacie následně Zemanova poradce vyzval, aby pas odevzdal do sedmi dní.

„Pokud mi jej chtějí odebrat, ať mi to napíšou a já jim ho odevzdám. Do té doby to ale dělat nebudu. Nikdy mi nepomohl k ničemu jinému, než že když jsem s panem prezidentem cestoval, a to na základě jeho rozhodnutí, nemusel jsem stát fronty na víza,“ řekl Nejedlý s tím, že na diplomatickém pasu nelpí.

Situace kolem nejužšího prezidentova okolí se v úterý vyostřila, když policie oznámila, že začne prošetřovat možné trestné činy proti republice kvůli Zemanově hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.

Policie vidí problém v tom, že Mynář vodil za prezidentem návštěvy, včetně předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, byť už měl informace o Zemanově špatném zdravotním stavu. Nejedlý je podle svých slov připravený s policií spolupracovat.

Ústřední vojenské nemocnici došla minulý týden s Mynářem trpělivost a zakázala nepovolené návštěvy u prezidenta. „Pan kancléř se dohodl s panem profesorem Zavoralem, je dohodnutý nějaký režim návštěv a ten režim budeme dodržovat,“ reaguje Nejedlý a tvrdí, že Mynář dělá jen to, co mu přikáže prezident.

„Pan kancléř nesmí dělat nic, co by mu neřekl pan prezident. Nesmí o své vůli dělat žádné věci. Dokud prezident nedá svolení k jakémukoli úkonu, pan kancléř nesmí dělat vůbec nic. Pan kancléř dostal informace (od ÚVN o Zemanově stavu, pozn. red.), ve čtvrtek s tím šel za panem prezidentem a dostal od něj jasnou odpověď, že tohle nesmí zveřejňovat,“ říká Zemanův poradce.

Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka dosud nebyl důvod Martinu Nejedlému diplomatický pas odebrat. „Přidělený jej měl na základě žádosti a na základě toho, že cestoval po světě s panem prezidentem,“ řekl Kulhánek Deníku N s tím, že ministerstvo má analýzu, z níž plyne, že podobně to funguje u prezidentských poradců i v dalších státech Evropské unie.

„Mohlo se mi to líbit a nemusí, ale je to poradce prezidenta, kterého doprovázel. Nyní je ale jasné, že prezident kvůli svému zdravotnímu stavu nebude nikam cestovat, a tak není potřeba, aby měl pan Nejedlý diplomatický pas, který mu dává pouze jednu jedinou pravomoc, nemusí čekat na letištích ve frontách a je to určitá prestiž, ale nic víc,“ dodává Kulhánek s tím, že se na odebrání pasu dohodl s premiérem Andrejem Babišem dnes ráno.

Zeman podle Nejedlého už minulé úterý Mynářovi nařídil, aby připravil dokument na svolání Sněmovny na 8. listopadu. „Ve středu to znovu panu kancléři připomněl a zeptal se jej, zda má dopis připraven, a jasně mu řekl, že pro věrohodnost chce, aby mu přivedl Radka Vondráčka,“ říká Nejedlý. Osmý listopad je přitom den, kdy by se Sněmovna musela sejít, i kdyby ji prezident nesvolal. „Je to úkon, který chtěl prezident udělat sám,“ reagoval na dotaz poradce.

V tu dobu už ale prezident podle ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala nebyl schopen vykonávat své povinnosti. „Když vám tohle někdo řekne, má pán kancléř říct, že se omlouvá a dělat to nebude? Pan kancléř udělal vše, co mu řekl prezident, a bude to dělat do té doby, co bude mít prezident své pravomoci,“ dodal Nejedlý.

Mynář během včerejšího brífinku řekl, že postupuje pouze v souladu s vůlí hlavy státu. Kancelář prezidenta popsal jako „obslužnou organizaci“. „Kancelář prezidenta republiky, stejně jako její vedoucí, kterého jmenuje a odvolává pouze pan prezident, se zodpovídá pouze panu prezidentovi a bez jeho souhlasu nelze informovat, ale ani si vyžádat žádné informace,“ řekl kancléř.

První oficiální vyjádření ohledně Zemanovy způsobilosti vykonávat funkci prezidenta tak nepřinesl Hrad a jeho zaměstnanci, ale předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten v pondělí tlumočil vyjádření Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Podle ní není Zeman aktuálně schopen funkci vykonávat a je otázkou, zda se to v budoucnu změní.

Kromě policie se podle iRozhlasu zabývá okolnostmi hospitalizace a počínáním prezidentova okolí i Bezpečnostní informační služba. Věc řeší také Vojenské zpravodajství, informoval v pondělí web Info.cz.

Stručně:

  • Prezidentův poradce Martin Nejedlý podle svých slov vrátí diplomatický pas.
  • Deníku N řekl, že je ochotný spolupracovat s policií, která řeší okolnosti prezidentovy hospitalizace.
  • Nejedlý brání kancléře Vratislava Mynáře – podle něj dělá jen to, co mu Miloš Zeman nařídil.

Velký speciál Dějiny Ukrajiny a Dějiny Ruska od Petra Koubského právě v trafikách!

Na základě velkého zájmu jsme připravili nové vydání speciálů o dějinách Ukrajiny a Ruska od Petra Koubského. K dispozici je ve většině trafik po dobu tří týdnů do vyprodání. Za cenu 50 Kč získáte 56 stran hutného čtení, které neztrácí svou informační hodnotu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější