Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Epidemie covidu-19 se znovu naplno rozběhla. V cestě jí teď nestojí skoro nic, varují odborníci

„Potvrzují se velké rozdíly ve výskytu nákazy mezi regiony. To musí být zásadní informace pro krajské hygieny,“ říká virolog Libor Grubhoffer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Potvrzují se velké rozdíly ve výskytu nákazy mezi regiony. To musí být zásadní informace pro krajské hygieny,“ říká virolog Libor Grubhoffer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vývoj epidemie covidu-19 v Česku se přesouvá do rizikového scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Denní nárůst nově nakažených se za poslední týden téměř zdvojnásobil, dál rostou i počty hospitalizovaných. Odborníci upozorňují, že země je prakticky úplně rozvolněná, i když čísla dramaticky stoupají a v tuzemsku je třetina populace bez vakcíny. Nechápou, proč vláda nezavádí lokální opatření.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za pondělí zdravotníci evidují více než 2500 nově infikovaných, nejvíce od letošního května. Zrychlující epidemie se promítá i do rizikových parametrů. V nemocnicích je aktuálně 544 pacientů nakažených novým typem koronaviru, zrychluje přitom i příjem nově hospitalizovaných. Jen za včerejšek přijaly nemocnice 75 dalších pacientů s covidem-19. Rostou i počty úmrtí, za poslední týden zemřelo 54 lidí, což je o deset více než za celé září.

Vývoj epidemie odborníky zaskočil. „Podobná čísla jsem očekával spíše o týden až deset dní později. Překonali jsme určitou bariéru a koronavirus se začne šířit v nechráněné nebo nedostatečně chráněné části společnosti rychleji. Začne působit mnohem důsledněji a vyhledávat s větší intenzitou vnímavé jedince,“ řekl Deníku N virolog Libor Grubhoffer.

Také šéf ÚZIS Ladislav Dušek varuje, že vývoj v Česku odpovídá rizikovému scénáři. Počty nakažených a pacientů v nemocnicích rostou rychleji, než odborníci doufali v rámci takzvané realistické předpovědi.

„Epidemie v následujících týdnech bude sílit. V cestě jí nestojí skoro nic, rozvolnění je téměř stoprocentní, stejně tak je na tom i pohyb obyvatel a máme 30 procent nenaočkované dospělé populace,“ řekl Dušek pro iRozhlas.

Lokální opatření vláda zamítla

Jaká opatření tedy může vláda přijmout, aby zpomalila šíření epidemie? Ministerstvo zdravotnictví i opoziční strany

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější