Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bez okapů, s hypermoderním sálem a nejistou budoucností. Bulovka jede dál. Musí

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pokud by se povedlo naplnit plán pražského magistrátu, Nemocnici na Bulovce nahradí v budoucnu nová a modernější. Byli jsme se podívat, jak vypadá jedna z největších českých nemocnic, které hrozí zánik.

„Koukněte na to lino,“ říká Lucie Kramešová a ukazuje na zem. „Vždycky se vymění jen kus a vypadá to, jak to vypadá.“ Nízký estetický zážitek z podlahy neurčitého vzoru a barvy je v tuto chvíli zároveň jeden z jejich menších problémů. „Okna nejsou vyměněný, táhne sem, pacientům je zima. Okapy jsou skoro orvaný, teče nám všude voda. Snažíme se to nějak šperkovat, ale vono to nejde. Ze starýho nový neuděláte,“ povzdechne si.

Lucie Kramešová Nemocnici Na Bulovce zná. V šestnácti zde začínala na brigádě jako uklízečka a po téměř třiceti letech skončila jako vrchní sestra. „Dobrá kariéra, že jo?“ směje se.

Interna na Bulovce, kde dnes pracuje, je oddělení s typicky nemocniční výzdobou – podivně zelené a žluté chodby – a s technickými problémy. Místnost vrátného kromě několika rychlovarných konvic, kalendářů a hrnečků, „krášlí“ kartón přilepený na lednici a hlásající: „Výtah nejede.“ A výtah opravdu často nejede, třeba dnes ráno. Škoda vyrábět pokaždé nový nápis.

Vrátnice interního oddělení na Bulovce. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Že má velká část Bulovky svá nejlepší léta za sebou, je tématem veřejné debaty od shora až dolů.

„Bulovka není v úplně dobrém stavu,“ konstatuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější