Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mlha kolem prezidenta. Veřejně Miloš Zeman promluvil naposledy v září, při odjezdu z nemocnice

Ambulance vyjíždějící ze zámku Lány. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ambulance vyjíždějící ze zámku Lány. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Zdravotní stav Miloše Zemana není dobrý. Prezident je aktuálně opět hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Veřejnost a ani většina politické reprezentace nemají přitom žádnou oficiální informaci, jak na tom Zeman ve skutečnosti je. Prezidentova kancelář totiž jeho zdravotní stav v posledních dnech a týdnech obklopila hradbou mlčení. Přinášíme přehled klíčových okamžiků.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

22. září: Zeman opustil ÚVN, strávil v ní osm nocí. Záběry hlavy státu z odjezdu jsou dosud posledními, na kterých veřejně mluví. Podle novinářů, kteří byli na místě, o sobě prezident hovořil jako o „draslíkovém muži“, dostával totiž draslík.

V době hospitalizace Hrad o stavu hlavy státu podrobně neinformoval. Omezil se na prohlášení, že prezident trpí „dehydratací a mírným vyčerpáním“. V den, kdy Zeman odjel z nemocnice, prostřednictvím tiskové zprávy poděkoval personálu ÚVN. „Prezident republiky se pousmál nad hloupostí některých novinářů, kteří se domnívali, že zpráva o zdravotním stavu se publikuje v okamžiku nástupu do nemocnice,“ napsal také 22. září Hrad.

Ten stejný den se prezident na zámku v Lánech setkal s některými vrcholnými politiky. Navštívila jej ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), zástupci ODS (Petr Fiala a Pavel Blažek) a také předseda SPD Tomio Okamura. Z těchto jednání Pražský hrad zveřejnil fotografie.

Volební týden

V týdnu, který předcházel volbám, se začaly šířit informace o opětovně se zhoršujícím Zemanově zdravotním stavu. V pondělí 4. října, jak informoval Deník N, navštívil zámek v Lánech Zemanův ošetřující lékař, ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

Hlavě státu doporučil, aby se vrátila do nemocnice kvůli dalším vyšetřením. Zeman to ale odmítl a zůstal v Lánech.

O den později (5. října) napsal na svůj Twitter hradní mluvčí, že stran zdraví prezidenta může být veřejnost v klidu. „Pan prezident, který v těchto dnech velmi pečlivě připravuje strategii v Lánech, se již teď nesmírně těší na povolební vyjednávání! Mimochodem, je dojemné, kolik novinářů a politiků z obou koalic projevuje zájem o zdraví pana prezidenta! Můžete být v klidu, drazí,“ napsal Jiří Ovčáček.

6. října vydal Deník N spolu s Radiožurnálem zprávu, že stav prezidenta je vážnější, než jak o něm Hrad informuje. Ten veřejně mluvil doposud pouze o dehydrataci a únavě. Podle sedmi dobře informovaných zdrojů měl přitom Zeman

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější