Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Možnou budoucí vládu rozděluje téma exekucí. Piráti a STAN chtějí ODS přesvědčit o pomoci dlužníkům

„Dá se očekávat střet kolem tématu exekucí a insolvencí. Střetne se ODS se Starosty a Piráty,“ myslí si Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. Foto: Adam Hecl, Deník N
„Dá se očekávat střet kolem tématu exekucí a insolvencí. Střetne se ODS se Starosty a Piráty,“ myslí si Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. Foto: Adam Hecl, Deník N

Obě koalice, které se domlouvají na nové vládě, mají úplně rozdílný pohled na řešení exekucí. Piráti a Starostové mají v programu teritorialitu, princip jeden dlužník – jeden exekutor, i rychlejší a jednoduší oddlužení. Spolu nenabízí ani jedno, ODS se navíc proti systémovým změnám staví dlouhodobě a bude zřejmě obsazovat post ministra spravedlnosti.

Jeden z programových rozdílů, které by musela vláda obou koalic vyřešit, se týká lidí v dluhových pastech. Piráti a Starostové v dosluhující Sněmovně prosazovali konec byznysu s exekucemi a zkrácení insolvencí z pěti na tři roky. To vše také obsahuje jejich program.

„Exekuce má vést k naplnění závazku, ne k celoživotnímu prokletí. Zaveďme férový systém, který ulehčí jak dlužníkům, tak i věřitelům a státu. Zavedeme místní příslušnost exekutorů podle principu jeden dlužník = jeden místně příslušný exekutor v kraji. Exekutora bude určovat krajský soud dle automatického klíče,“ slibují Piráti a Starostové v programu.

Teritorialita / místní příslušnost: Exekutora by si nevybíral věřitel jako dnes, ale každému případu by soud přidělil exekutora podle místa bydliště dlužníka. To by mohlo vést k přetrhání vazeb mezi exekutory a velkými věřiteli, kterým dnes exekutoři vycházejí vstříc často na úkor dlužníka.

Jeden dlužník – jeden exekutor: Všechny další exekuce u jednoho dlužníka by vymáhal exekutor, který vymáhá první. Dnes musejí lidé často řešit každou exekuci s jiným exekutorem. Problém je to i pro firmy. Pokud má zaměstnanec pět exekucí, musí zaměstnavatel poskytovat součinnost pěti exekutorům, což je časově náročné. Firmy proto často člověka s exekucemi ani nezaměstnají.

Koalice Spolu je v programu podstatně méně konkrétní a její nejsilnější strana – ODS – změny v minulosti odmítala.

„Najdeme vyvážené řešení respektující pomoc zodpovědným dlužníkům i práva seriózních věřitelů. Dluhy se mají platit, ale nikomu nepomůže, když se z dlužníků stanou doživotní nevolníci,“ stojí v programu Spolu bez upřesnění, jak by takové řešení mělo vypadat.

„Dá se očekávat střet kolem tématu exekucí a insolvencí, protože je to velký byznys. Střetne se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Exekuce

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější