Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Masakr,“ hodnotí Starostové svůj vzestup a pád Pirátů. Debaklu nikdo nechtěl věřit, koaliční vítězové utěšovali padlé

Radost Starostů, smutek Pirátů, utěšování. Věra Kovářová (STAN) objala Olgu Richterovou (Piráti). Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Radost Starostů, smutek Pirátů, utěšování. Věra Kovářová (STAN) objala Olgu Richterovou (Piráti). Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Tohle tady opravdu nikdo nečekal. Kroužkování Starostů na společné kandidátce s Piráty vedlo k tomu, že strana vedená Ivanem Bartošem získala pouhé čtyři mandáty. Zklamání na jedné straně a překvapení na druhé skrývali zástupci obou uskupení marně.

Skoro všechny odevzdané hlasy jsou sečtené a na pódium v kulturním centru La Fabrika v pražských Holešovicích vystupují oba lídři koalice Pirátů a STAN – Ivan Bartoš a Vít Rakušan. Před televizními kamerami se navzájem snaží konejšit opakováním, že hlavní cíl byl splněn: obě opoziční koalice budou mít sněmovní většinu.

Snad největší a nejdelší potlesk zazněl ve chvíli, kdy Rakušan prohlásil, že demokratické strany vyřadily ze Sněmovny komunisty a tím je poslaly do minulosti.

Pro Piráty má ale úspěch hořkou pachuť. Z 37 křesel, která koalice získala, obsadí jen čtyři. Voliči poslali do dolní komory Parlamentu hlavně Starosty, přestože v koalici původně vystupovali jako ten nenápadnější partner se slabší podporou voličů.

Nevyrovnaný a pro mnohé přítomné šokující výsledek se odrazil i na atmosféře ve volebním štábu. Jako první z lídrů dorazil Bartoš, který celé odpoledne trpělivě odpovídal novinářům na otázky. Zprvu nechtěl předjímat a říkal, že je třeba počkat na sečtení hlasů.

Ivan Bartoš se po celou dobu zdráhal předjímat konečný výsledek. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Výsledek se z původních asi deseti procent pro koalici po sečtení prvních obcí vyšplhal na více než 15,5 procenta. S postupem času ale bylo zřejmé, že se Bartoš a jeho lidé neradují tolik jako koaliční partneři.

Zatímco stávající pirátští poslanci se uchýlili do boční místnosti, kam

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější