Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prezident je nemocný, měl by odstoupit. Místo toho nerespektuje vůli občanů, říká Němcová

Senátorka za ODS Miroslava Němcová ve štábu koalice Spolu. Foto: Adam Hecl, Deník N
Senátorka za ODS Miroslava Němcová ve štábu koalice Spolu. Foto: Adam Hecl, Deník N

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) podle svých slov doufala v podobný výsledek voleb jen v největších snech. Je přesvědčena, že prezident Miloš Zeman bude pokračovat „v nabourávání ústavního pořádku a slušných principů, slušné politiky“. Reagovala tak na skutečnost, že na Hrad je zítra pozván místo lídra vítězné koalice Spolu Petra Fialy dosavadní premiér Andrej Babiš. „Miloš Zeman je těžce nemocný muž. Místo aby z toho vyvodil důsledky a odstoupil, aby země mohla normálně vládnout, nerespektuje rozhodnutí občanů,“ říká senátorka v rozhovoru pro Deník N.

Jak reflektujete výsledek voleb, jak to prožíváte, co to pro vás znamená?

Prožívám hluboké lidské štěstí. První věc je, že se pro mě jako pro generaci, která to prožila, uzavírá revoluce z roku 1989, když komunisté konečně vypadli z Poslanecké sněmovny. Beru to jako mimořádně šťastné rozhodnutí našich voličů.

Druhou věcí je, že se politika vrací do normálu se všemi problémy, které má každá demokratická vláda, ale je to vláda normálních lidí, kteří se normálně staví ke svým povinnostem. Není to vláda, která chce, aby stát byl firma, kterou ona bude řídit. A není to zlovůle, která je dominantním principem toho vládnutí. To je samo o sobě, když si promítnu dnešní výsledky, zázrak. V takový výsledek jsem doufala v největších snech, ale zároveň jsem si říkala: to nemůže nastat, to je z říše snů. A ono se to stalo.

Jak vnímáte roli prezidenta Miloše Zemana, který už oznámil, že se zítra v jedenáct hodin sejde s Andrejem Babišem, nikoliv s Petrem Fialou? Jak vidíte jeho roli při sestavování vlády a v povolebním vyjednávání?

Jeho oznámení jsem zaznamenala. Znamená to jediné, a to že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější