Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Good bye, levice? Ne tak docela

Jan Hamáček a Vojtěch Filip, dva poražení letošních voleb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Jan Hamáček a Vojtěch Filip, dva poražení letošních voleb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Glosa Evy Mošpanové: Česká levice, nebo spíš strany, které se k ní oficiálně hlásí, v letošních volbách propadly. Ve Sněmovně končí komunistická strana i sociální demokracie. Síly a voliči, kteří ji drželi u moci, ale jen tak nemizí.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Martin Netolický mi říkal do telefonu, že zná dost členů sociální demokracie, kteří v těchto volbách sociální demokracii nevolili,“ popsala v sobotu odpoledne redaktorka České televize jednou větou svůj rozhovor s pardubickým hejtmanem i tristní stav, ve kterém se nachází česká sociální demokracie.

Nejstarší česká partaj získala ve sněmovních volbách pouze 250 397 voličů (4,65 %). Pro srovnání, tatáž strana v roce 1998 dokázala ve volbách oslovit 1 928 660 voličů a získat 32,31 % hlasů. Když si k tomu připočteme nízký výsledek KSČM (193 817 hlasů a 3,6 %), přišly dvě kdysi velké levicové strany za poslední dvě dekády o více než dva miliony voličů.

Část z toho úbytku může být přirozená. Zejména komunistická strana má starší voličskou základnu, která se neobnovuje v mladší generaci. Když ale Jan Hamáček v sobotu odpoledne řekl, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Sněmovní volby 2021

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější