Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Volební Notes: Nejluxusnější volby provází hradní tajemství

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Reportéři a reportérky Deníku N se chystají na víkendový maraton v terénu, další redaktoři a redaktorky a editoři a editorky pak na indoorový maraton u počítačů. Občané a občanky České republiky volí své budoucí poslance a poslankyně. Budoucí premiér nebo premiérka obdrží dopis z pera Petra Koubského a u volebního Notesu vás vítá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Právě probíhají ty nejluxusnější volby…

Moment. Cože? Jak to myslíte? Neříkejte!

Ale ano, je to tak. Píše to náš šéfredaktor Pavel Tomášek ve svém předvolebním velkém komentáři, zprvu poměrně tíživém, leč s průblesky naděje. A maminka a šéfredaktor mají vždycky pravdu. A šéfredaktor ji i dokládá argumenty. Přesvědčte se. A ten luxus máme v rukách my všichni oprávnění voliči a voličky. A máme šanci něco změnit. Příště by to mohlo jít o poznání hůř.

Od dnešní druhé odpolední hodiny se volí. Zdá se, že zejména v některých volebních obvodech je docela rušno. Po celou dobu voleb a volebního víkendu pro vás kolegové a kolegyně zejména z domácího oddělení (ale nejen) s editory a editorkami budou připravovat mimo jiné i volební online, ve kterém se ve stručnosti dozvíte, kde se co šustne.

Volby v Blatné. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Všechno, co byste měli vědět, než půjdete volit – pokud jste teda ještě neodvolili –, rozebírá ve Studiu N Filip Titlbach s Honzou Tvrdoněm.

Kolegové Kirill Šceblykin a Tereza Tůmová si dali obrovskou práci a připravili velký přehled (nejen) pro tápající voliče sestavený z klíčových otázek k budoucnosti Česka a odpovědí stran, které v předvolebních průzkumech jevily šanci dostat se do Sněmovny a jejichž představitelé byli hosty Studia N (chybí SPD, která neprojevila zájem). S kým by pro vás bylo přijatelné jít do vlády? Jak budete řešit narůstající „covidová“ čísla? Jak podpoříte rodiče malých dětí? Jste pro dostavbu Temelína? A tak dále…

Jak kroužkovat na kandidátkách poradí kolega Kirill Ščeblykin zde: krouzkovaniptaku.cz… Tedy, pardon. Zde: Chcete podpořit jednu stranu v rámci koalice? Jak kroužkováním co nejvíce pomoci jejím kandidátům.

 

Kroužkuj. Ilustrační foto: Krouzkujptaky.cz

Dopis neznámému premiérovi (či premiérce) napsal a s razítkem Deníku N poslal Petr Koubský. Bez jízlivostí a slovních ornamentů, které mají často v politických analýzách a komentářích ukázat autorskou jedinečnost.

Jedinečnost Petrova stylu totiž tkví v něčem jiném, z mého pohledu zejména ve snaze nahlédnout hlouběji přes okraj problému a nahlížet na něj ze všech světových stran a zkusit se do té studny i sám spustit, alespoň tedy v empatické představě. Petr pojmenovává body, na které by se měla budoucí hlava vlády zaměřit a proč. A zároveň poukazuje na překážky. Ve své lehkosti jde o hluboký text, kéž by ten dopis k budoucímu premiérovi nejen doputoval, ale kéž by si ho přečetl a něco si z něj vzal. Marné přání? Třeba ne.

Věřte, nebo ne, ale jsou i tací, kteří se k volbám nechystají, byť jim v tom nebrání nezletilost, nesvéprávnost ani okolnosti, ale je to jejich vědomé rozhodnutí. Dominika Píhová vyzpovídala tři mladé nevoliče, dokonce je mezi nimi i prvonevolič. Proč dávají od uren ruce pryč?

„Moje maminka mohla žít, kdyby nás neřídil neschopný chaot.“ Tak zní jeden ze sloganů kampaně spolku Neschopnost zabíjí, o které podrobně píše Adéla Skoupá. Zdravotníci a lidé, kterým covid vzal někoho blízkého, apelují na voliče, aby nedávali hlas hnutí Andreje Babiše, protože v krizi selhalo.

Podle některých zdrojů je stav prezidenta republiky vážnější, než oficiální verze připouští. Oficiálně však o jeho momentální kondici víme jen tolik, že se ze zdravotních důvodů nebude moct zúčastnit avizované nedělní debaty a že odvolil v soukromí lánského zámku, což Hrad dokumentoval fotografií.

Prezident Zeman odvolil na zámku v Lánech. Foto: Hrad

I hradní mlžení však nahrává spekulacím, fámám i divokým představám, oč lepší by bylo, kdyby byla veřejnost jasně seznámena se zdravotním stavem hlavy státu a velitele ozbrojených sil… Vzduchem tak přirozeně létají otázky, jaký vliv bude mít prezidentům stav na povolební předávání moci? Honza Moláček vyzpovídal ústavního právníka Marka Antoše, vysvětluje varianty dalšího možného vývoje.

Až odvolíte a než začnete sledovat některé z volebních studií nebo ještě lépe naše online zpravodajství (Deník N bude mít své reportéry a reportérky v terénu i redakci v plné síle), můžete se vypravit na výlet do říše hmyzu s recenzentem Janem Lukavcem, který přečetl knížku slovutného českého entomologa Jana Žďárka Ohroženi hmyzem…

… nebo si přečíst nevolební rozhovor, který autorka tohoto Notesu pořídila se scenáristou seriálu Ochránce (s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli) Tomášem Feřtkem. „Nechtěli jsme natočit deset kriminálních historek ze školství, ale postihnout zatuhlá místa v systému,“ říká televizní tvůrce a dlouholetý expert na školství.

Před zrodem seriálu málokdo věřil tomu, že by se ze školského tématu dalo vykřesat něco dramatického, napínavého a akčního. Avšak seriál vévodí sledovanosti, a to nejen kvůli modrým očím hlavního hrdiny (a nejspíš ani kvůli modrým očím scenáristy…).

„Na ministerstvo přijde chlapík, pětapadesát, trochu mistr světa, považuje se za dobrého pedagoga, kdo jiný by to měl dělat… Ale nikdo tam na něj nečeká.“ Scenárista Ochránce Tomáš Feřtek. Foto: Lenka Hatašová

V srbštině znamená slovo „volim“ miluju. Tak daleko v emocích jít dnes nemusíme, i když mnozí z nás volí „srdcem“, jak rádi říkávají. Ale pojďme volit. Rozumem, srdcem… a taky rukama. Ať už volky nevolky, nebo na plný volty, ať už dáte volume doprava, nebo doleva, volme spíš (i budoucí) volnost než voly a volavky.

Přeju krásný volební víkend. Kéž se brzo potkáme… spřízněni volbou.

Lenka Vrtišková Nejezchlebová za celou redakci Deníku N.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější