Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Táta tu ještě mohl být.“ Za emotivní kampaní stojí skupina analytiků a marketérů, chtějí ovlivnit volby

Oficiální grafika kampaně spočívající v předávání příběhů pozůstalých po covidu. Foto: Neschopnost zabíjí
Oficiální grafika kampaně spočívající v předávání příběhů pozůstalých po covidu. Foto: Neschopnost zabíjí

Sociální sítě zaplavilo video spolku Neschopnost zabíjí, které emotivně upozorňuje na vládní chyby během pandemie. Hovoří v něm zdravotníci a lidé, kteří přišli kvůli covidu o své blízké. Apelují na voliče, aby nedávali hlas hnutí Andreje Babiše, protože v krizi selhalo. S kampaní přišla skupina analytiků, lidí z neziskových organizací nebo reklamních agentur, kteří vybírají peníze od dárců. Na transparentním účtu už se sešel víc než milion korun, po volbách má kampaň skončit.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Táta tu mohl být, kdyby nezačal Babiš před Vánoci úplně nelogicky rozvolňovat,“ říká šestačtyřicetiletá Veronika Vendlová. Stojí před prostým červeným bannerem na Václavském náměstí a drží fotku svého otce, jak se usmívá a objímá vnučku. O pár sekund později se jakoby z dálky rozezní hlas Andreje Babiše: „Já tu situaci nepovažuji za vážnou.“

„Pan premiér si dovolí říct, že jsme best in covid. Kdybychom byli aspoň průměrní v Evropské unii, tak by 13 tisíc lidí mohlo žít. Mezi nimi možná i moje paní,“ vypráví se slzami v očích na Malostranském náměstí další muž na videu Ivo Vlach.

„Zemřela na covid v přeplněné nemocnici po úspěšné léčbě zápalu plic. Nakazila ji další pacientka, původně bezinfekční. Pane Babiši, vy a vaše vláda můžete za to, že moje vnučka vyroste bez babiček. Druhá babička zemřela na covid také,“ říká v tiskové zprávě další mluvčí Jan Vaněk, který si kroky vlády vysvětluje neschopností a snahou zalíbit se voličům.

Video, které krátce před volbami vypustil na sociální sítě spolek Neschopnost zabíjí, už viděl skoro milion lidí. „Věříme, že se dostane hlavně k těm, kteří si možná tolik neuvědomují, jak drsný dopad měla krize na pozůstalé a oběti,“ vysvětluje iniciátor kampaně, analytik Jan Jelínek.

Přestože výstupy působí jako součást kampaně některé z opozičních stran, jejich tvůrci ujišťují, že jde o občanskou iniciativu. Otevřeně ale přiznávají, že chtějí ovlivnit volby tak, aby vznikla vláda bez hnutí ANO.

Jelínek prý může zaručit, že v jeho zhruba desetičlenném týmu, sestaveném ze známých z řad analytiků, lidí z reklamních agentur nebo neziskových organizací, není nikdo s napojením na politické strany. Snad s výjimkou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Covid-19

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější