Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hamáček zmínkou o Luxovi naštval lidovce. Podle expertů jeho apel na voliče KDU-ČSL spíše nezabere

Jan Hamáček v předvolební debatě ČT. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Jan Hamáček v předvolební debatě ČT. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Poměrně nečekaně se o největší vzruch ve včerejší předvolební debatě postaral lídr ČSSD Jan Hamáček. Ten totiž z obrazovky promluvil napřímo k lidoveckým voličům, odkázal se při tom na bývalého šéfa strany Luxe.

Včerejší superdebata, kterou odvysílala veřejnoprávní Česká televize, příliš nové dynamiky do kampaně nepřinesla. Lídři osmi stran, hnutí a koalic i díky formátu debaty spíše v krátkých odpovědích znovu opakovali svá stanoviska, která už voliči několikrát slyšeli.

Samotný konec večera ale jedno velké překvapení přinesl. Předseda ČSSD Jan Hamáček se totiž v půlminutě, kterou měl každý lídr vyhrazenou, poněkud překvapivě obrátil k podporovatelům KDU-ČSL. Lidovecké voliče vyzval, aby v těchto volbách podpořili sociální demokracii.

„Váš hlas pro ČSSD je hlasem pro zachování životních jistot pro zaměstnance, důchodce, rodiny s dětmi,“ řekl předseda ČSSD. „Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL. Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS. Máme hodně společného a jsem přesvědčen, že kdyby v této situaci volil Josef Lux, hlasoval by pro sociální demokracii,“ dodal Hamáček.

Právě zmínka o zesnulém předsedovi a ikoně lidovců Josefu Luxovi způsobila pozdvižení. Na slova ČSSD totiž vzápětí reagovali zástupci KDU-ČSL a také Věra Luxová, vdova po bývalém předsedovi. Unisono Hamáčkova slova odmítli a vyzvali vicepremiéra k omluvě.

„Josef Lux by ČSSD nikdy nevolil. Teď mi volala velmi rozhořčená Věra Luxová. Jan Hamáček v České televizi lže a vymýšlí si. Jménem Věry Luxové se proti jeho výroku rázně ohrazuji a žádám o jeho omluvu,“ napsal na Twitter poslanec a bývalý šéf KDU-ČSL Marek Výborný. K omluvě Hamáčka vyzval i stranický předseda Marian Jurečka, který také zveřejnil stanovisko Věry Luxové.

Sám Hamáček Deníku N řekl, že se nechtěl nikoho dotknout. „Josefa Luxe si velmi vážím, nechtěl jsem se nikoho dotknout, ale pokládám za důležité poukázat na to, že program sociálně tržní ekonomiky tak, jak jej prosazoval Josef Lux, současná KDU-ČSL opustila svou účastí v koalici s ODS a TOP 09. Jedinou stranou, která si tento program zachovala, je ČSSD,“ uvedl Hamáček.

Střelba naslepo

Nečekaná zmínka na konci debaty vzbudila velký ohlas i proto, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější