Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chcete podpořit jednu stranu v rámci koalice? Jak kroužkováním co nejvíce pomoci jejím kandidátům

I letos lidé řeší, jak kroužkovat. Tentokrát často v souvislosti s kandidaturou volebních koalic. Ilustrační foto: ČTK
I letos lidé řeší, jak kroužkovat. Tentokrát často v souvislosti s kandidaturou volebních koalic. Ilustrační foto: ČTK

Letošní kandidatura opozičních koalic přitáhla opět pozornost k možnosti udělování preferenčních hlasů. Ne každý chce totiž podpořit koalici jako celek. Jak tedy kroužkovat, aby měly preferenční hlasy co největší účinek?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pravidla pro kroužkování jsou následující:

Voliči mohou kromě odevzdání hlasu celým uskupením také udělovat preferenční hlasy jednotlivým kandidátům. Mohou zakroužkovat až čtyři lidi na lístku.

Pokud někdo získá kroužkováním alespoň pět procent z hlasů, které strana dostala v daném volebním kraji, postupuje v rámci něj na první místo kandidátky.

Když dostatečný počet preferenčních hlasů získá více kandidátů, jdou na čelné pozice všichni. O jejich vzájemném pořadí rozhoduje, kolik lidí kterého z nich zakroužkovalo. Tedy více preferenčních hlasů znamená lepší pozici.

Pokud někdo zakroužkuje více než čtyři kandidáty, ke kroužkům už komise při sčítání nepřihlíží a hlas náleží danému uskupení (tedy nepropadá).

Jak mít co největší vliv

Opakovaně se už v minulosti ukázalo, že do Poslanecké sněmovny je možné se dostat i z posledního místa kandidátní listiny. Takto se v minulých volbách vyšvihl na pražské kandidátce TOP 09 Dominik Feri nebo v roce 2010 na soupisce ODS v hlavním městě Jan Florián.

Jak kroužkovat, abych co nejvíce podpořil jedno z uskupení v rámci koalice?

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

info@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější