Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dopis novému předsedovi vlády. Začněte prosím těmito třinácti věcmi

dopis premiérovi koubský petr polák

Co by nová vláda měla udělat s Českou republikou, aby se v ní dobře žilo, byla úspěšná a lidé na ni mohli být hrdí? Petr Koubský sepsal dopis novému premiérovi, v osobně psaném eseji mu nabízí třináct doporučení, kterými by se měl řídit, pokud chce v téměř nemožném úkolu uspět. (Text vyšel původně v den voleb do Poslanecké sněmovny 8. října. Při příležitosti jmenování Petra Fialy premiérem ho připomínáme.)

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vážená paní premiérko, vážený pane premiére,

jeden z nejslavnějších politických projevů českých dějin začal slovy: naše země nevzkvétá. Dovolte, abych Vám blahopřál nejen k volebnímu vítězství, ale také – a především – k tomu, že na rozdíl od tehdejšího prezidenta Vy nemusíte tato slova použít.

Nejen že nemusíte; neměl byste. Jestli jste teď v pokušení prohlásit, v jak špatném stavu přebíráte zemi po svých předchůdcích, odolejte mu. Přes všechny problémy a nedostatky, které kolem sebe vidíme, naše země vzkvétá.

Jakmile opustíte obvyklý časový rámec politiků, tedy čtyři roky, snadno nahlédnete, co všechno se v Česku od onoho Havlova projevu změnilo k lepšímu. Žijeme v prosperující zemi, kde jsou zaručeny občanské svobody, kde se zlepšilo životní prostředí, kde je bezpečno, kde vyrostla nová generace sebevědomých Evropanů.

Mimochodem, nic z toho není Vaše zásluha. Je to postupné dílo milionů lidí, kteří teď

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Sněmovní volby 2021

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější