Deník N

Nevítězný tenisový únor bez Berdycha a Kvitové. Není potřeba demisí, taková je realita

Karolína Plíšková v neděli své utkání se Simonou Halepovou prohrála, a Češky tak v 1. kole tenisového Fed Cupu v Ostravě Rumunsku podlehly 2:3. Foto: ČTK /Vladimir Pryček
Karolína Plíšková v neděli své utkání se Simonou Halepovou prohrála, a Češky tak v 1. kole tenisového Fed Cupu v Ostravě Rumunsku podlehly 2:3. Foto: ČTK /Vladimir Pryček
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Byla to koncem loňského roku velká tenisová sláva. Muži se výhrou nad Maďarskem zachránili mezi elitou v novém modelu Davis Cupu a ženy už pojedenácté získaly v pražské O2 areně po výhře nad USA Fed Cup. V polovině února 2019 je vše jinak: oba týmy své zápasy 1. kola nového ročníku na domácí půdě v Ostravě prohrály a čeká je baráž o záchranu v elitní soutěži.

První únorový víkend v 1. kole Davisova poháru podlehli v Ostravě čeští tenisté 1:3  Nizozemsku a budou v září bojovat o záchranu v Bosně a Hercegovině, druhý únorový víkend padly na stejném místě české tenistky 2:3 s Rumunskem a v dubnu si  doma zahrají baráž s Kanadou. Stalo se bez nejlepších českých hráčů – Tomáše Berdycha a Petry Kvitové. Není divu, že se objevily kritické hlasy, že s nimi v sestavě by Česko v obou případech postoupilo a těšilo se na listopadový finálový turnaj Davis Cupu v Madridu, respektive na dubnové semifinále Fed Cupu s Francií.

Už po prohře s Nizozemskem vyzýval svým blogem v Deníku Sport wimbledonský vítěz a bývalý předseda tenisového svazu Jan Kodeš svého nástupce Ivo Kaderku a daviscupového kapitána Jaroslava Navrátila k demisi.

„Ať se na mě nikdo nezlobí, ať to bylo jakkoliv, tak zodpovědnost za to, že nehrál Berdych, má tenisový svaz v čele s prezidentem Kaderkou a kapitánem Navrátilem. A na základě toho by ti dva měli podat demisi. To je můj názor. Tohle byla výjimečná situace,“ napsal Kodeš ve Sportu. „Svaz měl v téhle situaci Tomáše Berdycha přesvědčit. Kdyby si řekl o jakékoliv peníze, tak by si je zasloužil. Já za tím vidím spíš to, že nebyla ochota se s ním domluvit. Samozřejmě, že o penězích nerozhoduje Navrátil, ale marketingová firma nebo prezident svazu. A já se domnívám, že tam je nabouraný vztah mezi firmou Česká sportovní a prezidentem Kaderkou. Není tam symbióza, která panovala před třemi čtyřmi lety,“ vysvětloval svůj postoj Kodeš.

„Přiznám se,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější