Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studenti brněnské Masarykovy univerzity ovládli s projektem výuky mediální gramotnosti Cenu Karla Velikého

Byla jsem v šoku, protože jsme neočekávali, že by se něco takového mohlo povést, řekla Deníku N zakladatelka a předsedkyně spolku Fakescape Tereza Kráčmarová po zisku Ceny Karla Velikého. Foto: Fakescape
Byla jsem v šoku, protože jsme neočekávali, že by se něco takového mohlo povést, řekla Deníku N zakladatelka a předsedkyně spolku Fakescape Tereza Kráčmarová po zisku Ceny Karla Velikého. Foto: Fakescape

Spolek Fakescape vedený studenty Masarykovy univerzity v Brně zvítězil v prestižní Ceně Karla Velikého pro mladé Evropany. Čeští zástupci získali první místo v soutěži poprvé v historii, když porotu oslovili svým programem výuky mediální gramotnosti a kritického myšlení. „Cena je obrovským povzbuzením do další činnosti. Ukazuje, že se nám v Brně podařilo vytvořit opravdu ojedinělou iniciativu,“ řekl mentor projektu a politolog Miloš Gregor.

Ocenění už od roku 2008 každoročně udělují Evropský parlament a Nadace pro Mezinárodní cenu Karla Velikého v Cáchách za projekty, za nimiž stojí mladí lidé a které pomáhají k rozvoji Evropy. Až do čtvrtečního odpoledne nikdy v konkurenci týmů ze všech států Evropské unie nezvítězili čeští zástupci.

Ovládnout soutěž se podařilo až letos studentskému spolku Fakescape z Masarykovy univerzity v Brně, který se zaměřuje na výuku mediální gramotnosti a kritického myšlení pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol. Lektoři se snaží hravou formou vštípit mladým lidem základy pro filtrování dezinformačních zpráv, které s nástupem internetu a sociálních sítí získaly větší prostor pro své šíření.

„Byla jsem v šoku, protože jsme neočekávali, že by se něco takového mohlo povést v celoevropské konkurenci. Už jsme si říkali, že jsme stále ve všem druzí,“ sdělila Deníku N své dojmy z předávání ocenění v Cáchách zakladatelka a předsedkyně spolku Fakescape Tereza Kráčmarová. K tomu, aby ocenila českou výuku mediální gramotnosti prvním místem, podle ní porotu vedla aktuálnost problému. „Téma získalo dle porotců s pandemií na důležitosti, ale ještě jsme nedostali podrobnější zpětnou vazbu,“ řekla Kráčmarová.

„Velký přínos má pro nás cena určitě z hlediska zviditelnění se v širším publiku nejen v České republice, ale i v evropském prostředí. Zároveň nás výhra ujišťuje v tom, že všechno naše úsilí má cenu a motivuje nás k pokračování v práci,“ ohodnotila význam ocenění v Cáchách členka výkonné rady spolku Fakescape Johana Ješátková.

Spolu s vítězstvím získali tvůrci i finanční odměnu ve výši 7,5 tisíce eur, v přepočtu asi 190 tisíc korun. „Musíme se ještě rozhodnout, do čeho peníze investujeme. Máme poměrně mnoho nápadů na rozvoj,“ podotkla Kráčmarová.

Evropské potírání dezinformací

Zvýšení mediální gramotnosti je jednou z velkých výzev pro Evropskou unii. „Podle mě projekt přesně reaguje na výzvy a problémy spojené s digitální dobou, která nezná hranice. Vždy, když mluvím o evropském úsilí v potírání dezinformací, zmiňuji mix legislativních a nelegislativních kroků, které budou chránit svobodu slova, schopnost reagovat na zahraniční vměšování a vlivové operace z cizích zemí, ale také zdůrazňuji právě důležitost mediální výchovy,“ uvedla pro Deník N místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

„Je podstatné nejen u mladých lidí budování jakési otužilosti, která vychází z kritického myšlení. Myslím, že na vítězném projektu Fakescape je úžasná

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Evropská unie

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější