Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Scholz, Laschet, nebo Merkelová… Dosud jen dvě, odteď čtyři… Německé povolební rébusy

Kdo usedne v budově německého kancléřství? Foto: ČTK/imago stock&people
Kdo usedne v budově německého kancléřství? Foto: ČTK/imago stock&people

Komentář Hanse-Jörga Schmidta: Německo má za sebou volby, ale odpověď na otázku, kdo bude kancléř, který na Nový rok 2022 přednese televizní projev, zůstává v nedohlednu. Olaf Scholz, Armin Laschet, nebo přece jen ještě jednou Angela Merkelová, která neopustí úřad, dokud nebude jmenována nová spolková vláda? Vypadá to, že cesta k ní bude hodně krkolomná.

Tři kandidáti na kancléře, Scholz, Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených, se v rámci volebního boje opakovaně objevovali na různých německých televizních stanicích, kde společně čelili náporu dotazů na své názory ohledně budoucnosti Německa. Diváci nepříliš orientovaní v politice zde mohli snadno nabýt dojmu, že svým hlasem ve volbách vyberou budoucí předsedkyni, resp. předsedu vlády z těchto tří politiků.

„Televizní demokracie“ však byla matoucí, neboť v Německu (stejně jako v České republice) se vítěz voleb nestává automaticky novým ministerským předsedou, pokud jeho strana nezískala absolutní většinu. Spolkovým kancléřem se stane pouze ten, kdo je schopen ve Spolkovém sněmu společně s partnery vytvořit takové spojenectví, které zde následně získá většinu hlasů.

Německo dosud

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Německo

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější