Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hlasování nanečisto: vyplňte anketu a staňte se součástí předvolebního experimentu

Svobodné a spravedlivé volby jsou nezbytnou podmínkou pro fungování demokracie, rozhodně však ne podmínkou dostačující. Foto: ČTK
Svobodné a spravedlivé volby jsou nezbytnou podmínkou pro fungování demokracie, rozhodně však ne podmínkou dostačující. Foto: ČTK

Chystáte se k volbám? Víte, koho budete volit, nebo se stále rozhodujete? Pojďte nám to anonymně říct. Deník N se spolu s dalšími médii a sociology stal součástí předvolebního experimentu. I na základě vaší odpovědi zkusí akademici odhadnout výsledek klíčových říjnových voleb.

Vyhraje volby hnutí ANO, podaří se opozičním koalicím získat většinu, udrží sněmovní zastoupení tradiční levice a bude slavit i některý nový subjekt?

Odpovědi na tyto otázky zjistíme až příští sobotu. Výzkumníci se je ale pokoušejí získat už s předstihem – pomocí experimentálního předvolebního výzkumu, kterého se Deník N účastní spolu s vědci z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Sociologického ústavu Akademie věd a také některými dalšími médii (Seznam Zprávy a Novinky.cz).

Výzkum má za cíl co nejpřesněji odhadnout výsledky voleb na základně ankety, kterou mohou vyplnit libovolní čtenáři těchto médií. Jde tedy z povahy věci o nereprezentativní data, výzkumníci ale pomocí statistických a matematických dopočtů na celou českou populaci plánují dospět k co nejpřesnějšímu odhadu výsledku voleb. Sběr dat pak zajišťuje výzkumná agentura NMS.

Experiment nemá suplovat tradiční měření preferencí jednotlivými sociologickými agenturami. V tomto případě jde spíše o to vyzkoušet, nakolik je podobná metoda relevantní a zda ji mohou sociologové v budoucnu při své práci využívat. I proto zpracované výsledky s odhadem volebního výsledku zveřejníme až po skončení voleb – v době, kdy se bude sčítání skutečných hlasů teprve rozbíhat.

Projekt zaštiťují sociologové Jaromír Mazák, Aleš Vomáčka a Matouš Pilnáček. Ti budou data z anket zpracovávat zcela anonymně, můžete tak být při svých odpovědích zcela upřímní. „Svým zapojením do výzkumu můžete pomoci rozvoji matematicky orientované sociologie u nás. Jediné, co od vás potřebujeme, jsou upřímné odpovědi,“ popisují. Předem děkujeme za vaše zapojení a přejeme hodně sil do volebního finiše.

„V dotazníku nesbíráme žádná osobní data. Od provozovatelů serverů, na kterých je dotazník zapojen, nejsou na servery NMS posílána žádná data identifikující nebo popisující návštěvníky stránek, kteří dotazník vyplňují. Dotazovací platforma NMS neukládá IP adresy respondentů k datům z dotazníků,“ říká ke sběru dat agentura NMS.

„V souhrnu to znamená, že v dotazovací platformě jsou k dispozici pouze údaje zadané během vyplňování dotazníku, datum a čas zahájení dotazníku a doba jeho vyplňování. Pruzkům je tedy plně anonymní,“ dodává agentura.

Podpořte vznik nových knih o prezidentu Zemanovi
Miloš Zeman už brzy nebude prezidentem. Je to významná chvíle. Chvíle jako stvořená pro významné počiny. V Deníku N chceme vydat dvě výjimečné knihy od Jana Kudláčka a Zdislavy Pokorné a vy nám s tím můžete pomoci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější