Financial Times: Evergrande a konec čínského modelu „stavět, stavět, stavět“

Velkolepý rozpad realitní skupiny, jejíž hodnota byla v roce 2020 odhadnuta na 41 miliard dolarů, odhaluje hluboké nedostatky v pekingské strategii růstu.
Rozsah čínské realitní bubliny přibližuje dramatické video natočené v srpnu v jihozápadním městě Kchun-ming. Je v něm slyšet, jak diváci křičí úžasem nad tím, jak během necelé minuty 85 000 řízených výbuchů zdemoluje patnáct výškových obytných domů.
Nedokončené budovy, z nichž se skládal komplex nazvaný Sluneční město II, stály od roku 2013 prázdné. Jednomu developerovi totiž došly peníze a druhý našel na stavbě vady. „Tato městská jizva, která stála téměř deset let, má konečně zásadně nakročeno k uzdravení,“ psalo se po demolici v článku v oficiálním kchun-mingském deníku.
Takové „městské jizvy“ jsou běžné po celé Číně. Evergrande je totiž nejzadluženější realitní firma na světě a trpí nedostatkem likvidity, který by se mohl ukázat jako fatální. Krize společnosti, jejíž akcie ještě před dvěma lety patřily k nejhodnotnějším realitním akciím na světě, svědčí o rychlosti, s níž se může rozplynout firemní majetek, i o závažných kazech čínského modelu růstu.
Evergrande je při vší dramatičnosti svého krachu pouze symptomem mnohem většího problému. Rozsáhlý