Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lesy ČR si před miliardovým tendrem objednaly tři posudky k Babišovu střetu zájmů. Závěry tají

Lesy ČR jsou pro těžařské firmy Agrofertu klíčovým zadavatelem zakázek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Lesy ČR jsou pro těžařské firmy Agrofertu klíčovým zadavatelem zakázek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ve státním podniku Lesy České republiky nyní probíhá tendr za pět miliard korun na lesní práce. Ještě před ním si ale nechala instituce zřizovaná ministerstvem zemědělství vypracovat hned tři posudky od různých právních kanceláří, zda mohou zakázky zadat firmám premiéra Andreje Babiše. Jejich závěry ale správa tuzemských lesů odmítá zveřejnit.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro lesnické firmy Uniles a Wotan Forest, které patří do impéria premiéra Andreje Babiše, jsou zakázky od státního podniku Lesy ČR klíčovým zdrojem příjmů. Jen za období od roku 2017 státní podnik firmě Uniles proplatil 1,7 miliardy korun.

Nyní se hraje o zakázky v hodnotě dalších pěti miliard korun za období od roku 2022 do 2026, tentokrát ale kvůli auditu Evropské komise o Babišově střetu zájmů může jeho firmám hrozit, že o tento významný zdroj příjmů přijdou.

Právě na základě evropského auditu oslovily Lesy ČR na jaře a v průběhu léta postupně tři renomované právní kanceláře, aby jim vyhotovily právní stanoviska, zda

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Střet zájmů Andreje Babiše

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější