Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co vše musejí horolezci zařídit, aby nedopadli jako dva Češi, kteří dluží půl milionu za záchranu

Čeští horolezci budou muset zaplatit záchrannou akci ze svého. Ilustrační foto: ČTK/AP
Čeští horolezci budou muset zaplatit záchrannou akci ze svého. Ilustrační foto: ČTK/AP

Petr Macek s Jakubem Vlčkem v září vylezli na pákistánskou horu Rakapoši, nicméně sestup už bez pomoci místních nezvládli. Vzhledem k tomu, že neměli v pořádku víza, pojištění ani povolení k výstupu, expedice se jim výrazně prodraží. Deník N oslovil elitního českého horolezce Radoslava Groha, aby popsal, co vše je potřeba splnit, aby byla výprava úspěšná a bez potíží.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Macek a Vlček zůstávají v Pákistánu, kde je úřady budou držet do té doby, než uhradí zhruba půl milionů korun za záchrannou akci, během které musela pro českou dvojici a jejich místního průvodce Vadžídulláha Nagrího přiletět vojenská helikoptéra.

„Dokud nezaplatí za helikoptéru, zůstanou v Gilgitu,“ cituje pákistánský deník Dawn ministra cestovního ruchu Raju Nasira.

Češi vylezli na vrchol dvanácté nejvyšší pákistánské hory Rakapoši (7788 metrů nad mořem) už 10. září, ale během sestupu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější