Deník N

Notes: Huawei klíčem k Trumpovi, děs u nemocných krav, čisto až po pralesní ligu a jehlou přímo do žaludku

Tištěný Deník N najdete každý týden od pondělí do pátku na pultech trafik. Foto: Deník N
Tištěný Deník N najdete každý týden od pondělí do pátku na pultech trafik. Foto: Deník N

Pondělkem se prošla a vybrané zastávky okomentovala Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

S Huawei ve zlém i v dobrém? Před telekomunikačním gigantem Huawei se kvůli jeho těsnému sepětí s čínskou státostranou (a také kvůli obchodu) varuje křížem krážem. Někdo umírněně, jiný kreslí katastrofické scénáře – a pak je tu český kybernetický úřad, jehož postup v Deníku N dlouhodobě mapujeme. Varování NÚKIB před Huawei se doneslo až do Bílého domu a podle naší diplomacie tam zjevně padlo na úrodnou půdu: vypadá to, že do Washingtonu brzy zamíří vysoký představitel naší země. Který a co na to Hrad, se dočtete v článku Jakuba Zelenky.

Zelenou přes přechod na ministerstvo. Zachránil olomoucké zebry. Protáhl tratě tramvajím. Odhalil desku Sigmunda Freuda. Seznamte se: Antonín Staněk, už přes půl roku ministr kultury ČR. V rozhovoru s Barborou Janákovou a Eliškou Černou poodhaluje tajemství svého úspěchu, smělé plány do budoucna včetně apelů na ředitele muzeí a galerií či důvody, proč stojí za předsedou své domovské ČSSD Janem Hamáčkem („nastartoval drobný vzestup“). Vysvětluje také, že po svém červencovém slibu věnovat primátorský plat na dobročinné účely „podpořil jednu akci a poukázal volební dar sociální demokracii“.

Ministr kultury Antonín Staněk během rozhovoru pro Deník N. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Čisto od nejvyšší soutěže až po pralesní ligu. Kapříci, bárka mířící ke dnu, švábové a unavený kluci – tak o tom všem se v tomto článku nedočtete. Tentokrát je totiž řeč o klucích, kteří mají energie na rozdávání a využívají ji k tomu, aby z českého fotbalu korupci naopak vyhnali. Spolek Čistý fotbal pase po podvodnících a v čele s exfotbalistou Lukášem Říhou vymetá Augiášovy chlévy, kde si tolik lebedili legendární Ivánek & co. Zachovává si však chladnou hlavu. „Nejsme naivní,“ říká Říha ve velkém rozhovoru s Pavlem Procházkou.

Šokovaný masem nemocných krav. Tři týdny na jatkách strávil polský novinář Patryk Szczepaniak. Nezamířil tam pro svou potěchu, už skoro dva roky se masu záměrně vyhýbá. Jiní lidé mu naopak (masu, ne novináři Szczepaniakovi) holdují moc rádi, ale jen sotva si přejí, aby pocházelo z nemocných zvířat. Tak jako teď (nejen) v Polsku během nejnovější „masné“ aféry. Szczepaniak během přípravy reportáže zažil ledacos nepěkného. „Děsivá byla i kráva, kterou poráželi a v jejíchž útrobách bylo malé tele. Byla ve vysokém stadiu gravidity, porazit takovou krávu je samozřejmě nelegální,“ popisuje v rozhovoru pro náš sesterský Denník N.

Chcete jehlou do žaludku? Teď to možná bude vypadat, že vás chceme děsit ještě víc – nebo aspoň Petr Koubský, který vám v aktuálním Týdnu s vědou a technikou vypráví o jehle propichující žaludeční stěnu. Vězte však, že taková jehla je náramně dobrá zpráva hlavně pro diabetiky. A to, že připomíná želví krunýř, vůbec není náhoda. Dočtete se také o 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější