Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mluví s vámi jako rovný s rovným. Zajímá ji hlavně Německo. Čeští premiéři popisují, jak se jednalo s Merkelovou

Německá kancléřka Merkelová na Úřadu vlády v Praze u premiéra Nečase 3. 4. 2012. Foto: Petr Josek, Reuters
Německá kancléřka Merkelová na Úřadu vlády v Praze u premiéra Nečase 3. 4. 2012. Foto: Petr Josek, Reuters

Během jejích 16 let v úřadě se vystřídalo sedm českých premiérů. Jak odcházející kancléřku vidí ve vztahu k České republice i jejímu místu v dějinách? Jak se dostala k moci, co s námi lídryni našeho nejvýznamnějšího souseda spojuje i co máme očekávat, že přijde po ní, popisuje z Berlína zpravodaj Deníku N Pavel Polák.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vstoupila do politiky příliš pozdě, na západoněmecké poměry rozhodně. V pětatřiceti letech mívali ambiciózní politici na západě za sebou práci v mládežnických organizacích, měli nasbírané zkušenosti z komunální politiky a snažili se dostat výš do zemské politiky. A pokud by se tam osvědčili, mohli pomýšlet na Bonn a tu nejvyšší, spolkovou úroveň.

Politický životopis Angely Merkelové je jiný, a tím také jedinečný a nenapodobitelný. Neskutečně rozčilovala

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Angela Merkelová

Německo

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější