Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nord Stream 2 je hotov. Čeká nás cenová cunami, nový plynovod může ohrozit EU, předpovídá expert

Plynovod Nord Stream 2 má stejně jako jeho starší větev NS1 za cíl obejít na cestě do Německa Baltským mořem především území Ukrajiny. Obrázek: Framestock, Adobe Stock
Plynovod Nord Stream 2 má stejně jako jeho starší větev NS1 za cíl obejít na cestě do Německa Baltským mořem především území Ukrajiny. Obrázek: Framestock, Adobe Stock

Velmi draze za nový ruský plynovod zaplatíme všichni, kdo v Evropě používáme plyn, a výborně na něm vydělá Gazprom a jeho partneři, předpovídá energetický expert Karel Hirman.

Kontroverzní plynovod Nord Stream 2 spojující Rusko s Německem je podle ruského monopolu Gazprom kompletně hotový. A první dodávky jedním z jeho dvou potrubí by podle ruského monopolu mohly proudit už 1. října.

S energetickým expertem Karlem Hirmanem jsme hovořili o následujících tématech:

  • proč není Nord Stream 2 čistě komerční projekt a zda Kreml využívá plyn jako geopolitickou zbraň;
  • o jeho obavách ze situace, která může nastat během tuhé zimy;
  • proč očekává „cunami“ v podobě vysokého nárůstu cen za plyn a které evropské metropole za to nesou odpovědnost;
  • o ruských manipulacích s dodávkami plynu do Evropy;
  • proč se Němci a jejich partneři za žádnou cenu nechtěli vzdát projektu, který EU nepotřebovala, a dokonce ji ohrožuje.

Je už NS 2 definitivně hotový?

Podle

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

patak1@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Energie

Evropská unie

Německo

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější