Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kam se poděli Zelení? Zchudli, ostatní strany jim přebraly témata a nejsou vidět v médiích

Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis prezidentovi vzkazuje, že „dodnes úlohu prezidentské funkce nepochopil“. Foto: Zelení
Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis prezidentovi vzkazuje, že „dodnes úlohu prezidentské funkce nepochopil“. Foto: Zelení

Kdysi vládní strana, která mívala silné obsazení i v zastupitelstvech velkých měst, se před volbami do Poslanecké sněmovny potácí na chvostu předvolebních průzkumů. Nemá moc šancí se dostat do Sněmovny a většina průzkumů jí nepředpovídá ani překročení hranice tří procent, kdy by měla nárok na státní příspěvek do stranické kasy. Co se stalo s dříve úspěšnými Zelenými?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Dopady změn klimatu už dnes pociťujeme na vlastní kůži a česká společnost podle průzkumů veřejného mínění daleko víc vnímá ekologické problémy a nutnost je řešit. V tomto ohledu jsou teď pro Zelené vlastně opravdu ideální podmínky uspět,“ myslí si Matouš Vencálek, lídr jihomoravské kandidátky.

Právě v Brně Zelení symbolicky předvolební kampaň zahajovali, jižní Morava je totiž klimatickou změnou nevíce postižená, především suchem a extrémními výkyvy počasí.

Jenže předvolební průzkumy hovoří jinak – v posledním týdnu se Zelení nedostali ani do žebříčků, skončili v kolonce Ostatní.

Agentura Median jim 7. září ve volebním modelu pro srpen přisoudila 2,5 procenta a potenciál až sedm procent.

Podle Vencálka ekologická nebo sociální témata, v nichž jsou Zelení silní, nejvíce zajímají především mladou generaci. Jenže mladých voličů ubývá. To přitom nepoškozuje jen Zelené, ale třeba i Piráty.

„Podle mě teď máme největší potenciál

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější