Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusové neskousli prohru ve svém milovaném sportu. Vládne mu žena s drsnými metodami

Dina Averinová se musela v Tokiu spokojit s druhým místem. Foto: ČTK/Xinhua

Rusové se těžko smiřují s tím, že po zlatých medailích z pěti olympijských her za sebou získali v Tokiu v moderní gymnastice jen stříbro. Jejich elitní sportovní disciplínu řídí žena s nevybíravými praktikami i vazbami na Kreml.

Trojnásobná mistryně světa Dina Averinová jela na olympijské hry do Tokia jako jasná favoritka. Kvalifikaci vyhrála, její sestra – jednovaječné dvojče Arina – se umístila hned za ní, a tak měly ruské gymnastky našlápnuto k dalšímu triumfu. Když ale Dina viděla ve finále po sestavě se stuhou své výsledky, rozplakala se a s hlavou v dlaních se téměř zhroutila.

Celkově ve víceboji získala za čtyři sestavy 107,650 bodu a za vítěznou Izraelkou Linoy Ašramovou zaostala o 0,150 bodu. Arina domů medaili nepřivezla, ve finále skončila čtvrtá. Podle Rusů ale jejich reprezentantky neuspěly neprávem.

Ruský olympijský výbor i Dina Averinová proti výsledkům protestovaly, jenže marně. Mezinárodní olympijská federace žádné pochybení při hodnocení gymnastek nenašla a závod označila za „spravedlivý a nestranný“.