Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Miliardy korun spravují „mini fondy“, na které nikdo nedohlíží. Vyšetřovaný investor Janata může být jen špičkou ledovce

Takzvané „mini fondy“ podle zákona nejsou moc regulované. FOTO: Adobe Stock
Takzvané „mini fondy“ podle zákona nejsou moc regulované. FOTO: Adobe Stock

Zdánlivý příběh úspěchu osmadvacetiletého podnikatele Ondřeje Janaty rázně přerušila zpráva o vyšetřování jeho společnosti Growing Way. Byznysmen sliboval nezvykle vysoké zhodnocení investic do akcií v roční výši až třicet procent. Podle policistů po něm ale zůstala škoda ve výši 1,5 miliardy korun. Společnost využívala část zákona umožňující některým investičním společnostem fungovat bez přísnějšího dohledu České národní banky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Znělo to lákavě. Mladý investor, jehož úspěch popsala mnohá byznysová média, dokáže svým klientům obchody s akciemi přinést roční zhodnocení investic v řádu desítek procent. To všechno v době znehodnocování peněz inflací a nízkých úroků na bankovních účtech.

Společnost Growing Way vznikla teprve na začátku loňského roku, Ondřej Janata je jejím jediným majitelem. Čtyři tisíce nalákaných investorů ujišťoval, že do investic vložil také vlastní peníze. Celkem z nich vylákal 1,5 miliardy korun. Miliardu korun se nicméně policistům podařilo zajistit. Neupřesnili ale, jestli jsou peníze v hotovosti na účtech, nebo v akciích.

Celý systém podle Národní centrály proti organizovanému zločinu fungoval na principu takzvaného Ponziho schématu. Investorům sice sliboval zhodnocení investic, to však bylo financováno příchodem dalších klientů společnosti.

Taková schémata se zpravidla začínají hroutit v době, kdy se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější